Küsimus nr 5081

Mari küsis (14. okt 2010)
Tere! Küsimus puudutab breketravi. Olen otsustanud oma hambad täiesti korda teha ja olen sellega tegelenud nüüdseks juba mitu aastat, palju juureravisid oli vaja ringi teha, tarkusehambad välja tõmmata jne.
HIljuti käisin ortodondi konsultatsioonil, kuna ülemises reas on 2 lõikehammas ülejäänud reast natuke eespool, lisaks on sügavhambumus. Ortodont tegi raviplaani ja järgmine samm oleks siis breketite panek.
Siis aga otsustasin millegipärast, et kuulan ka teise spetsialisti arvamust. Ja see teine laitis kogu mõtte maha, põhjuseks ütles et hambad on suht viletsad(palju surnuid hambaid, suuri täidiseid). Et suurte plommide puhul on oht et hamba närv sureb ära ja hakkab valutama ja kuna mul kolmel hambal on ka kroonid, siis seal breketid peal ei püsi ja hakkan iga nädal neid tagasi liimimas käima.
Lisaks veel, et minu vanuses(olen 30a) pole tulemuse säilimine ka kuigi kindel ja lõpuks läheb kogu vaev ja raha raisku. Ja siis veel see juurte sulamise risk.
Olen nüüd täiesti nõutu, kas peaksin riskima, ravimõttest üldse loobuma või küsima veel kolmanda spetsialisti arvamust? Kuidas on Teie kogemused, kas suurte täidistega hambad hakkavad üldjuhul ravikäigus valutama, kas kroonide peal tõesti breketid ei püsi, kas pole mingit spetsiaalselt liimi, et nad seal paremini püsiksid?
Kuna arst on minu elukohast suht kaugel, siis iga nädal tõesti pole võimalik breketit tagasi liimima sõita. Kas sügavhambumus vajab ravi, kas see võib tulevikus mingeid suuremaid probleeme põhjustada? Ühest küljest tahaks väga hambad korda saada, olen aastaid selleks raha kogunud. Samas kui tõesti kõik need jubedad kõrvalmõjud tekkima hakkavad, siis leian et oleks pigem mõistlik loobuda, ka rahaliselt siis ju läheb ravi palju kallimaks. Mida Teie teeksite minu olukorras?
Triin Jagomägi vastas (2010-10-25 09:43)
Ortodontiline ravi on võimalik igas vanuses patsientidel ja 30 aastat ei ole ortodontidele mingi vanus. Te olete noor inimene ja teil on õigus soovida kena naeratust.
Kui täidised on kenad, juureravi on korrektselt tehtud ja põletikukoldeid ei ole ning igemed on normaalses seisus, siis ei ole mitte mingisuguseid takistusi ortodontiliseks raviks. Kõikidel meditsiinilistel protseduuridel on komplikatsioonid, aga neid juhtub harva.
Loomulikult ei saa ma väita, et ravi käigus ei või midagi juhtuda, aga see võimalus on väga väike. Me ravime palju 40, 50 ,60 jne. vanuses patsiente.
Täiskasvanute ravi erineb laste ravist, sest täiskasvanud on nõudlikumad, neid segavad ortodontilised aparaadid rohkem, nende ravi on natuke pikem, aga kõik on teostatav. Lisaks on olemas vastavad materjalid kroonidele breketite kleepimiseks. Jah kindlasti ei ole neid igas kliinikus ja alati olemas, sest neid kasutatakse harva, nad on kallid ja nad aeguvad kiiresti. Aga neid materjale on võimalik tellida. Kõik sõltub ortodondi valmidusest ravi teha ja kui ortodont tunneb, et täiskasvanute ravi ei ole talle jõukohane, siis loomulikult on mõistlik, kui ta ka raviga ei alusta.
Ja veel - täiskasvanute ravi lõppedes peab hammaste taga kandma peenikest retensioonitraati, mis jääb kogu eluks, ainult nii on võimalik tulemust säilitada.
Edasist silmas pidades, siis reegel on selline, et vanuse lisandumisel, ei lähe ükski hambumusanomaalia paremaks vaid pigem süveneb. Mõnele ei valmista see mingeid probleem, mõnda inimest aga hakkavad kimbutama muud erinevad hambahädad, seda ei oska me ennustada. Aga hambad tasuks korda teha küll.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.