Küsimus nr 507

Pati küsis (21. dets 2002)
Olen 30 a. Mul tõmmati välja ülemine piimahammas (2-5). Selle kõrval oli jäävhamba juur (2-6). Juure operatsioonil aga selgus, et juur ulatus sügavamalt põsekoopasse kui rõntgenipildilt algselt näha oli ja juure väljatõmbamisel tekkis ühendus põsekoopa ja suuõõne vahel. Lõualuud oli nende kahe hamba all erakordselt vähe.
Palun vastust küsimustele:
1) kui suur on komplikatsioonide oht ja millised need on? kas selline ühendus põsekoopa ja suulahe vahel on tavaline või erakordne?

2) See juur, mida kirurg välja soovitas tõmmata ei teinud mingisugust valu. Kirurg ütles, et juur tuleb kindlasti välja tõmmata, kuna võib tulevikus tekitada põletikku. Viimased 10-20 aastat ei ole see juur aga mingit häda teinud. Kas juure väljatõmbamine on alati vajalik, ka juhul, kui ta häda ei tee?

3) Mul on sageli olnud kurk haige just samalt suupoolelt, kus asus juur - kas nende vahel võib olla seos?

Tänan!
Marek Vink vastas (2002-12-22 12:51)
1) Komplikatsioon, et ülemiste eespurihammaste ja purihammaste eemaldamisel tekib ühendus põsekoopaga on alati olemas, sest nende juuretipud asetsevad otsapidi põsekoopa põhjas. Selline ühendus pole eriti ohtlik, sest see sulgub tavaliselt kohe haavast pärineva vere hüübega. Teinekord aga osutub ühenduse sulgemise kindlustamiseks vajalikuks ka haavale õmbluste asetamine. Tavaliselt kirjutatakse põsekoopa infektsiooni vältimiseks välja ka antibiootikumi tableti kuur. Ühendus suuõõne ja põsekoopa vahel peaks olema sulgunud järgmiseks päevaks. Seda saab kontrollida: kui sulgeda näppudega ninasõõrmed ja ettevaatlikult proovida nina kaudu välja puhuda.

2) Sellise juure eemaldamine on hädavajalik. Tegemist on kroonilise põletikuga lõualuus, kust kaudu mikroobid üritavad kogu aeg organismi sissetungida. Ehk siis tegemist on rindejoonega, mis esiteks pidevalt organismi kaitsemehhanisme kurnab. Teiseks võib protsess lõppeda ka fataalselt, kui organismi vastupanuvõime mingil põhjusel langeb, mille tagajärjel tungivad needsamad hambajuures elavad pisikud elutähtsate organiteni...

3) Teaduslikult on tõestatud ja kogemused näitavad, et selliste roiskuvate hambajuurte, osaliselt lõikunud tarkusehammaste ja ka muude hammaste ja hambakinnituskudede haiguste vahel on otsene seos nii põsekoopa põletiku, kurgumandlite põletiku kui ka organismi muude üldhaigustega (alates ateroskleroosist ja lõpetades endokardiidi ning liigesepõletikega).
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.