Küsimus nr 4996

Kätlin küsis (21. apr 2010)
Tere!

Minu 5 aastasel lapsel ei mahu jäävhambad eriti suhu ja seega võtsin käigu ortodondi juurde. Tehti igasugu pilte ja võeti jäljendid ja järgmisel visiidil öeldi, et võiks lapsele panna suhu ülemise hambakaare laiendamise aparaadi. Tal on üleval tulnud 2 jäävhammast ja need on täitsa kõrvalolevate piimahammaste peal ja teevad lapsele haiget. Alumised esimesed hambad on vahetunud ka, ehk siis 4 piimahamba asemele tuli 3 jäävhammast. Röntgen näitas ka et 4 jäävhammas on ka täitsa olemas aga ta ei mahu kuhugi tulema.
Kas kui ma lasen nüüd 5 aastasele (mais saab 6) panna selle ülemise hambakaare laiendamise aparaadi, kas see siis tulevikus miskit hullemaks ei tee lapsel suus? Mis teie soovitate kas tuleks see aparaat lasta panna või ei?
Kirsten Nigul vastas (2010-04-28 11:19)
Ruumipuudus on üks kõige sagedasemaid ravimist vajavaid ortodontilisi probleeme. Lastel on võimalik lõualuud laiendada ja seeläbi saada juurde ruumi jäävhammaste mahutamiseks. Raskematel juhtudel jaotataksegi ortodontiline ravi mitmeks etapiks. Esialgu, kui jäävhambad alles lõikuvad, tehakse kaarelaiendus aparaatidega ruumi juurde. Hiljem, kui kõik jäävhambad on juba lõikunud, korrigeeritakse hammaste asendid breketitega. Kas ja kellel on vaja varast ortodontilist ravi ütleb ortodont peale lapse olukorraga tutvumist.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn