Küsimus nr 4975

Kätlin küsis (12. apr 2010)
Tere!

Peale hamba suretamist jäi mul hammas hellaks. Hambalt eemaldati närvid, algul jäi hammas valutama. Siis pani arst kanalitesse AB-d ja sõin ka metronidazoli, nädal hiljem ikka hammas oli hell ja valutas. Arst tegi kanalites rohu vahetust, pani uuesti sama Ab sisse. Nädal hiljem ikka hammas täitsa hell. Arst pani hambasse eugenooli. See aeg kui eugenool hambas oli, oli väga hea olla, polnud hell ega miskit. Siis aga pani arst uuesti kaltsiumi kanalitesse, mis nüüdseks olnud juba kuu kanalites ja hammas jällegi hell. Hell on näpuga üle hamba libistades ja ka hambaharjaga pestes, samas süües valus ei ole, lihtsalt hell on. Arst aga arvas et jääme oma plaani juurde ja hoiame kaltsiumi kanalites kolm kuud. Röntgen tehti juba see aeg kui AB kanalites oli ja põletikku ei olnud. Küll aga arsti sõnul mingi ärritus (heledam triip röntgenil). Kui nõeltega kanalis käis siis valus oli üks kanal ja arst ütles et see kanal on hästi lai. Kas oskate palun öelda milles võib probleem olla, et hamba hellus ära ei lähe, mis on valesti? Kas äkki arst tegi kanali liiga laiaks ja sellepärast on nüüd hullult hell???? Kas on lootust et selle kolme kuu jooksul läheb see hellus üle? Või pean hoopis kartma et asi areneb edasi lõualuuse ja siis ju jama?
Triin Kunsing vastas (2010-04-22 12:10)
Tere!

Peale juureravi protseduuri võib hammas jääda mõneks päevaks hellaks, kuid üldjuhul see ajapikku siiski kaob. Kui kanali pikkus ei ole täpselt määratud ning juureravi käigus korduvalt kanalinõelaga üle juuretipu minnakse, siis see võib uuesti hamba "üles ärritada". Arvestades, et Teie hambal on üks juurekanal väga lai, siis on oht liikuda üle juuretipu suurem. Tõenäoliselt oli see kanal juba algselt oluliselt laiem kui teised, mitte et arst selle liiga laiaks oleks teinud.
Ka juurekanalis kasutatavad ravimid võivad põhjustada hamba hellust. On ka juhtumeid, kus hamba hellus kaob alles peale juuretäidise tegemist.
Ja kahjuks pean ütlema ka seda, et juureravi tegemisel on alati oht põletiku levimiseks juure alla ehk lõualuusse. Juureravi eesmärk on siiski seda vältida, kuid garantiid ei saa keegi kahjuks anda.

Edu soovides,

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.