Küsimus nr 4970

Nele küsis (11. apr 2010)
6a lapsel raviti eelmisel suvel purihammast, pandi täidis. Mitu kuud tagasi hakkas selle hamba kohale , igemele, tekkima mädapunn. Hambaarst puuris 2. märtsil hamba lahti ja jättiski lahti, et mäda välja pääseks (valu pole laps kaevanud). Igeme kohal on paistetus kadunud. Vahepeal oleme 1 kord käinud hammast näitamas. Põletik oli veel alles, hammas jäeti lahti (mingit ravi ei tehta, ainuke ravi on soolaveega loputamine)
Kuna lahtipuuritud hambast immitseb ikka veidi mädast eritist (enne söömist paneme hambaauku vatitupsu ja seda välja võttes, on see kollakas ja paha lõhnaga), käisime ka teise arsti juures hammast näiatamas. Tema tegi pildi ja ütles, et midagi hullu pole, aga põletik on endiselt ning hammas peabki lahti olema. Võimalik, et seda enam kinni panna ei saagi ja tõmmatakse välja.
Nüüd on hammas lahti olnud juba 40 päeva ja ikka jääb vatitups mädaseks, ravi pole tehtud, ootame vaid, et põletik ise ära kaoks. Kas see on normaalne? Kas piimahammastele ei tehta põhjalikumat ravi ja kas tõesti ainuke võimalus on hammas välja tõmmata? (Uus arsti külastusaeg on nädala pärast).
Marek Vink vastas (2010-04-28 11:18)
Kui tegemist on piimahambaga, siis oleks muidugi mõistlik hammas eemaldada.
Niinimetatud lahti jäetud hammas ei saa kuidagi iseenesest paraneda, sest suuõõne poolt pääsevad ligi nii bakterid kui toitained.

Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.