Küsimus nr 4969

Karru küsis (11. apr 2010)
Tere!
Olen 15 ja sain endale veebruari alguses ülesse breketid. Tegelikult oli olukord üleval ikka päris jube, kuid nüüd on nad juba reas, võibolla üks kuu läheks veel ja nad oleks perfektselt reas. Aga mul on kaks tagumist hammast vales asendis, ning alla vaja nüüd ka breketid panna, sest seal ei ole ka hambad reas. Ning arst rääkis, et kui alla ei pane, siis võib asi veel hullemaks. Kas see on siis kindel, et mul võivad tulla igasugused probleemid veel?
Kui mul liikusid ülemised hambad nii ruttu paika (asi oli tõesti jube), ning kui ma paneks alla ka, kaua ma peaks neid umbes kandma?
Ja üldse, kui hambad saavad ritta, miks peab siis breketeid edasi kandma, miks ei võiks kohe plaati või läbipaistvat katet panna?
Kirsten Nigul vastas (2010-04-14 09:25)
Breketravi kestus ja raskus sõltuvad probleemi raskusest. Esmane hammaste joondumine toimub tavalselt 4-5 kuuga. Kauem võtab aega see, et ka juured nihkuksid õigetesse kohtadess (ilma õige juure asendita ei ole hamba asend püsiv). Sageli ei ole omavahel paigas ka ülemiste ja alumiste hammaste vahelised kontaktid, eestlastel on enamasti alalõug liiga taga võrreldes ülalõuaga. Selleks, et tulemus püsiks ja ei tekiks hilisemaid funktsiooni häireid (raskused söömisel, alalõualiigese valud, ebaühtlane hammaste kulumine) tuleb panna paika kõik kontakid ja seda võimaldab ainult breketravi üla- ja alakaarel korraga.
Minimaalne ortodontilise ravi kestus võiks olla 7-12 kuud, enamast kestab breketravi siiski 1,5-2 aastat. Esmane joondumine on kiire ja sageli tundub, et breketid võiks peale mõnekuulist kandmist eemaldada, siis lõpliku tulemuse viimistlemine võtab aega. Mida täpsem ja parem on lõpptulemus, seda tõenäolisem on, et saavutatud tuelmus jääb püsima ka peale breketite eemaldamist.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.