Küsimus nr 4907

Martin küsis (19. märts 2010)
Tere,

mul on lõikumas kaks alumist tarkusehammast. Seda ütles mulle mu hambaarst. Hambad on aga osaliselt lõikunud, st. et pool hambast on igeme alt väljas ja pool on endiselt igeme all. Selline olukord on väga ebasoodne, kuna hammast katva igemeosa alla tekib bakteritele väga soodne kasvukeskkond. Seda kõike olen ma lugenud Teie kodulehelt. Uurisin olukorda oma suus ja avastasin, et tarkusehammast katvale igemele vajutades immitseb hamba ja igeme vahelt väga ebameeldiva lõhnaga vedelikku. Sain kohe aru, et asi on halb. Kuna aga tarkusehambad mingeid otseseid komplikatsioone tekitanud ei olnud, siis otsustasin ise hamba ja igeme vahelt puhastada. Selleks ostsin apteegist spetsiaalseid ühekordselt kasutatavaid väikeseid hambavahe harjaseid ja antibakteriaalset suuvett. Nüüd kastan enne hambapesu hambaharjase suuvette ja lükkan selle tarkusehamba ning seda katva igeme vahele. Harjan selliselt senikaua kui harjas hamba ja igeme vahelt väljatõmmates enam ei haise.

Siit ka küsimus - kas selline puhastamine on tulemuslik/kasulik/vajalik ja lubatud?? Kui kaugele selliselt tarkusehamba ja igeme vahelise ala puhastamisega võib minna? Olen proovinud seda teha desinfitseerimise eesmärgil ka puhta viinaga - kas sellest on kasu või võin hoopis vastupidiselt rohkem kahju tekitada? Millised on sellise tegevuse puhul vastunäidustused? Kas näiteks igeme vigastamisel on veremürgituse (kui ebameeldivalt lehkav mädane vedelik vigastatud igemega kokku puutub) oht reaalne??

Teie vastused mulle oleksid väga-väga olulised. Palun kirjutage mulle!

Vastust ootama jäädes!

Terje Altosaar vastas (2010-03-23 08:33)
Tere Martin.
Kahjuks, virtuaalselt võin ainult arvata. Täiesti tõenäoline on, et tarkusehammaste lõikuma hakkamise tagajärjel on hambakaartes tekkimas ruumipuudus. Hamba taha igemetaskusse koloniseeruvad mikroobid, mida on sealt võimatu puhastada. Seega kujuneb seal välja krooniline igeme ja lõualuu põletik, mis aeg-ajalt ägeneb ehk siis antud piirkond läheb turse, võib ka valutada, põhjustada suu avamisraskusi ning isegi palavikku. Need kõik on organismi kaitsereaktsioonid sissetungijate-bakterite vastu. Ka sel ajal kui inimene ägedate põletikunähtude üle ei kaeba, peab organism pisikute sissetungi vastu pidevalt võitlema. See kõik kurnab organismi.

Sellisel juhul tuleks loomulikult tarkusehammastest loobuda.

Harvem piisab ka ainult tarkusehammast katva igemelapi ära lõikamisest, kuid selle tulemusel saab tarkusehamba ümbert hambaharjaga baktereid maha pesema hakata.

Hetkel on oluline, et õhtuti pesete ikka hambaid. Kui igemed on liiga valulikud võite osta ajutiseks kasutamiseks kloorheksidiiniga suuvett . Ei soovita vahutavaid ja valgendavaid hambapastasid ega ka viinaga desinfitseerimist. Viin kuivatab suud aga suu olulisim kaitse on sülg. Kui suu muutub kuivaks siis bakterid hakkavad kiiremini paljunema. Ainult harjamisest piisab vaid piimahammaste puhastamiseks. Püsivate hammaste harjamisega saab ainult pooled hammastest puhtaks, sest hambahari ei ulata puhastama hammaste vahesid. Isegi, kui hetkel vahede puhastamine on valulik ja verine toiming puhastage ikka. Umbes 6 päevaga veritsus väheneb või kaob.

Jõudu
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik


Vt lisaks artiklit Tarkusehambad - eemaldada või mitte?
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.