Küsimus nr 4854

Ragnar küsis (4. märts 2010)
Tere! Mu igemete peal on aeg-ajalt mõned punnid ja seekord jälle. Oma üllatuseks avastasin, et see on mädanev, varem pole seda tähele pannud. Sooviks teada, et millest võib see tingitud olla ja mis tuleks ette võtta. Lisaks lisan, et see pole valuline.
Terje Altosaar vastas (2010-03-09 09:22)
Tere Ragnar

Soovitan külastada oma hambaarsti ja vastavalt kliinilise uuringule leida õige ravi. Põhjuseid võib olla mitmeid.

Näiteks aftid on väikesed valged punase äärisega laigu kujulised lööbeelemendid, mis tekivad suuõõnde - põse sisepinnale, keelele, huultele ja kurgu limaskestale. Aftide tekke vallandajaks võivad olla stress, vitamiinide puudus, igemete haigused, keemiline, mehaaniline trauma ja erinevad infektsioonid.Ka muutused verepildis (raua, foolhappe b-vitamiini puudus, hormonaalsed tasakaaluhäired) võivad olla kaasosalised suu limaskesta haavandite tekkes. Soodumus aftide tekkeks on päritav.

Samas võib olla põhjuseks hoopis Herpes Simplex ehk suusisesed külmavillid. Kui Herpes Simplex avaldub liiga tihedalt siis on võimalik teostada ka üldist viirusevastast ravi. (Perearst annab tab. retsepti) Seega on võimalik vähendada viiruse hulka organismis ning villide ilmnemise sagedust piirata. Uute haavandite tekke ära hoidmiseks tuleks lihtsalt vältida külmetumist, suu limaskesta vigastamist (nt. põske hammustamist). Tavaliselt löövad sellised lokaalsed hädad välja organismi üldvastupanuvõime langusega. Seega tuleb alati kasuks ka tervislik toitumine, piisav kehaline aktiivsus ja üleliigse stressi vältimne.

Hetkel on oluline, et õhtuti pesete ikka hambaid. Kui igemed on liiga valulikud võite osta ajutiseks kasutamiseks chl, hex suuvett . Ei soovita vahutavaid ja valgendavaid hambapastasid. Vähemalt 1 t enne söömist võib igemetele ja suulimaskestale manustada Aloclair geeli. Aloe vera ekstrakti sisaldav Aloclair© geel moodustab suuõõnde limaskesta kaitsva kihi ning katab mehhaaniliselt tundlikke ja vigastatud pindasid.

Jõudu
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.