Küsimus nr 4817

Kai küsis (25. veebr 2010)
Tervist! Mulle kingiti patareiga hambahari ja kuna puutun sellega esimest korda kokku, siis sooviks teada, kuidas sellega ümber käia ja mis nõuded kehtivad siis hambapesule (hambaharja otsikute vahetus, pesu pikkus, kuidas igat hammast pesta, kui ettevaatlik peab olema liigse hõõrumisega jne)?

Ette tänades
Kai
Terje Altosaar vastas (2010-03-02 10:15)
Kõige tõhusam haiguse vältimise meetod on korralik ja korrapärane kattu eemaldamine hammastelt. Katt ei eemaldu ilma mehaanilise puhastamiseta. See tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt.

Kuigi elektrihambaharjad on käsiharjadest paremad, pole nad siiski omavahel sarnased. Ostsilleeriv (edasi-tagasi liikuv) pöörleva peaga hambahari on paljude hambaarstide hinnangul katu eemaldamisel üldiselt efektiivsem ning ärritab vähem igemeid. Hammaste pesemist alustage iga kord erinevast kohast. Kuna elektriharja puutepind on võrdlemisi väike, tuleb ühe hambapinna puhastamiseks harja hamba kohal hoida 2-3 sekundit nii sise kui ka välispinnad. Hambavahedesse harja mõju ei ulatu, mistõttu hambaniidi kasutamisest ei saa loobuda. Lisaks sellele ärge unustage puhastada hammaste harjamise järgselt ka oma keele pinda. Hambaharja otsik kuulub vahetamisele u. 3 kuu pärast.

Hambapastat pannakse harjale hernetera suuruses koguses, mis sülitatakse suust välja alles hammaste pesemise lõppedes. Fluorivaeses piirkonnas on soovitav kasutada profülaktilise toimega fluoriide sisaldavaid hambapastasid ja hammaste harjamise lõpus mitte loputada suud veega, vaid piirduda pasta väljasülitamisega. Sellega tagame hambapinna ja fluorisisaldava hambapasta kontakti pikemaks ajaks.

Hambaid pestakse hommikul ja õhtul, kusjuures õhtust pesemist ei tohiks kunagi unustada. Ainult harjamisest piisab vaid piimahammaste puhastamiseks. Püsiva hammaste harjamisega saab puhtaks vaid osa hambapinnast. Teine osa, täpsemalt hammaste vahed vajavad abivahendeid nagu hambaniit, tikk või vahehari.
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.