Küsimus nr 4716

Marju küsis (27. jaan 2010)
Tere
Mure järgmine: kunagi olid ülev breketid. Tõmmati välja 2 hammast. Alla ei lasknud panna kuna sel perioodil polnud raha. Nüüd aga tahaks väga alumisi ritta. Alustamiseks soovitati minna tarkusehambaid välja tõmbama. Minu ortodont rääkis et alumine lõuakaar kipub ette poole liikuma, ja ma peaksin olema valmis selleks et kui hambuvus valeks läheb pannakse mulle ka ülesse breketid, mida ma ei soovi, sest üleval on juba kord olnud ja 10000 krooni on väga suur raha. Mul ei oleks enam seda võimalust.
Kui suur see tõenäosus siis ikkagi on, et ravides vaid alumisi hambaid, liiguvad nad ettepoole? Kas on siis ikkagi mõtet alustada ravi ja millised on võimalused, et üles neid enam mitte panna? Alumiselt lõualt välja midagi ei tõmmata, lihvitakse esimesi 4 hammast (0,25mm kummastki küljest) kitsamaks saavutades sellega ruumi juurde. Seega ette pole liikudes läheks ju vahed ka suuremaks? Reaalselt peaks nad ikka kokkupoole liikuma, moodustades kena kaare??!
Loodan et saite aru mida mõtlen ja tänud abi eest.

Marju
Triin Jagomägi vastas (2010-01-28 14:01)
Teie kirjeldusest lähtuvalt eeldan, et tegemist on ruumipuuduses alahammastega. Hambad on servapidi üksteise taga ja kui need hambad siis kenasti üksteise kõrvale panna, moodustavad nad ju suurema kaare kui enne. Teie ortodont püüab reastamise tulemusena muutuvat kaarekuju lihvimisega kompenseerida, aga mitte alati ei piisa sellest. Kõik sõltub ka ruumipuuduse ulatusest ja eriliseks teeb asja ju veel see, et kunagi tõmmati teil ülevalt juba hambaid, mis tegi ülakaare natuke väiksemaks. Kahe kaare ravi eelis ongi see, et ravi käigus saab hambakaared kenasti üksteisega sobitada. Nüüd kui ülakaarest breketid on eemaldatud, siis see võimalus puudub ja töötada saab ainult alakaarega.
Vahed, mis hammaste vahele lihvitakse sulguvad kindlasti, aga nad sulguvad ruumipuuduse arvel. Kui ruumipuudus on suur, siis lisaks lihvimisest sulguvatele vahedele, nihkuvad hambad ka ettepoole, tegelikult küll kalduvad rohkem.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.