Küsimus nr 4654

Karin küsis (26. nov 2009)
Tere!
Mu lapsel on mõõdukas lutipudeli kaaries ja olen väga püüdnud jätta kõrvale kõik kahjulikud harjumused. Külastasime ka arsti aga 2-aastane laps ei teinud koostööd ja arst ütles, et seda last ravida pole võimalik. Aga küsimus on seotud infoga mida lugesin ja sooviksin küsida kas sellel on tõepõhi all. Nimelt lugesin internetist dr.Ellie Phillipsi leheküljelt, et väikelaste kaariest saab peatada ja isegi võivad hambad taastuda, kui igapäevaselt peale sööki anda lapsele ksülitooligraanuleid või vees lahtustatult ksülitooligraanuleid, nii et päeva peale saab kokku u. 6grammi ksülitooli ja et enne und lapse hambaharjale panna veidi fluori sisaldavat laste hambloputusvahendit ja siis sellega hambad üle hõõruda. Kas on tõsi, et see peatab kaariese ja hambad võivad taastuda või on see väljamõeldis?
Ette tänades,
Karin
Terje Altosaar vastas (2009-11-27 10:09)
Kaaries on hamba kõvakudede, emaili, hambaluu ja juuretsemendi kroonilise kuluga haigus, mille tagajärjel tekib hambasse defekt. Protsess on pöördumatu - hambakude ei taastu iseenesest. Küll aga on võimalik karioosse protsessi alg- ehk laigustaadiumis kaariese kulgu pidurdada ja emaili remineraliseerida, vältimaks defekti väljakujunemist. Abiks on nii fluoriidid, ksülitool jne. Soovitan pöörduda oma hambaarsti juurde, kes vastavalt defekti suurusele oskab planeerida ennetava ravi sisu. Üksinda võib kergelt eksida ja kuna küsimus on lapse hammastest siis kas on ikka mõtet proovida. Seega mida varem hambaravi või ennetavat ravi teostatakse seda rohkem säilub tervet hambakude.

Kaaries on multifaktoriaalne mikroobinakkus, mille esinemine sõltub toidust, suu mikrofloorast, hammaste ehitusest ja vastupidavusest ning sülje hulgast ja koostisest. Nt. kui Teil on ravimata hambaaugud siis teie suus on palju kaariest tekitavaid baktereid mis võivad kanduda teie lapsele. Te ei tohi lapsega kasutada sama lusikat.

Seega kui laps toitub korrapäraselt ja tema suuhügieeni eest hoolitsetakse (ning välditakse lapse nakatamist) püsivad lapse hambad terved. Lutipudelikaariese seisukohalt on tähtsaim lapse janujoogi harjumuseks vesi kujundada.

Lisaks käitumisharjumuste kujundamisele peab jälgima veel üht asjaolu: kas laps hingab nina kaudu või on suu sageli avatud. Suu kaudu hingates ei ole esihammaste pinnad süljega kaetud. Ka õige lõualuude vahekord ei saa seejuures välja kujuneda.
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa