Küsimus nr 465

Ly küsis (14. nov 2002)
Avastasin oma 2 aastasel pojal, et esimesed ülemised 4 hammast hakkavad tumedamaks minema - otsad on veel ilusad valged, aga ülejäänud hammas aga tundub nagu oleks läbipaistev. Peseme hambaid, lutipudelit juba ammu ei kasuta, mahlasid eriti talle juua ei meeldi. Kas tegu võib olla siiski lutipudelikaariesega? Kas annab veel midagi ära teha et asi enam hullemaks ei läheks? Kardan, et hambaarstile minek saab olema raske, sest ta ei ava oma suud võõrastele ja vägisi seda teha vist ka ei ole hea. Aitäh!
Timo Paberit vastas (2002-11-19 09:15)
Tegu võib olla lutipudelikaariesega, samas ka hambaemaili või dentiini arenguhäiretega (mineralisatsiooni häired, hambastruktuuride puudulik moodustumine jne.) mistõttu hambaarsti külastamine on õige diagnoosi püstitamiseks kindlasti vajalik. Esimestel visiitidel ei ole tingimata vaja suud vägisi avada ning üritada muid protseduure läbi viia. Lapsele tuleks kabinetti ja tohtrit ennast eelkõige tutvustada ning lisada mängulisuse elemente.
Lisaks hapudest mahladest loobumisele, tuleks jälgida ka toidu koostist ning vältida liigset suhkrute tarbimist. Puuviljad ning nendest valmistatud püreed sisaldavad samuti taimseid suhkruid, mida kaariest tekitavad mikroobid saavad toitainetena kasutada. Hammaste harjamisel on oluline õige tehnika.
Lisaks käitumisharjumuste kujundamisele peab jälgima veel üht asjaolu: kas laps hingab nina kaudu või on suu sageli avatud. Suu kaudu hingates ei ole esihammaste pinnad süljega kaetud. Ka õige lõualuude vahekord ei saa seejuures välja kujuneda.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn