Küsimus nr 4388

Kirsti küsis (25. aug 2009)
Tere,
selline küsimus, et just aastaseks saanud lapsel on suus 8 hammast (4 üleval ja 4 all) ning üleval 2 äärmist hammast on juba veidi kollakad. Hambaid pesen tal vee ja laste hambaharjaga 2 korda päevas kuid probleem ei näi kaduvat. Samas ei ole talle ka magusaid toite andnud rääkimata šokolaadist. Küll aga on ta saanud mahlasid, mis sisaldavad suhkrut. Siit ka küsimus, mis võiks antud probleemile lahenduse tuua?
Terje Altosaar vastas (2009-08-26 11:39)
Tere
Hambaid nägemata on raske täpselt öelda, milles asi. Soovitan pöörduda kontrolli oma hambaarsti juurde. Mida varem laps hambaarsti juures käib seda vähem probleeme suus on. Seega arstitädi ei pea haiget tegema.

Mõningad soovitused.

Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et iga hamba pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt

Söö mineraalaineterikast toitu ning ära liialda süsivesikutega. Alati pole oluline suhkrut sisaldavate maiustuste hulk, vaid see, kui tihti neid süüa ehk kui pikk on aeg, mil kleepuvad magusained hambaemaili katavad.

Hammaste tervise huvides püüa süüa kuni viis korda päevas, siis jõuab sülg vahepeal neutraliseerida hapete mõju ja uhada hammastelt toiduosakesed. NB! Suhkruga tee või kohvi joomine ning ksülitoolita närimiskummi närimine läheb kirja söögikorrana.

Eriti hästi sobivad söögikorda lõpetama puuviljad ja marjad, sest närimine suurendab hammastele kasuliku sülje hulka. Igapäevane hapude tsitrusviljade söömine võib aga põhjustada hammaste lagunemist.

Hambaid tuleks pesta hommikul ja õhtul pärast sööki, õhtust pesemist ei tohiks kunagi unustada. Üle kahe korra päevas pole vaja hambaid siiski pesta.

Hambaid ei ole soovitatav pesta kohe pärast söömist, kuna hambaemail on siis pehme ja hambaharjaga pesemine võib pinda kahjustada.

Pärast õuna söömist tuleks hambapesuga oodata vähemalt pool tundi, sest õunas olevad happed nõrgestavad hambaemaili ning hambapasta mõjul hakkab see kuluma.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.