Küsimus nr 4232

Anne-Mai küsis (11. apr 2009)
Tere!
Minu 13-aastasele pojale paigaldati 2 päeva tagasi breketid ülemisele hambareale ja tema diagnoosiga patsientidele maksab breketravi haigekassa. Nimelt, ülemine hambarida on alumistest tunduvalt eespool. Kahjuks raviarsti selgitused polnud piisavad, kuna puutun ise kokku esmakordselt, ei osanud kohapeal ise kõikidele nüanssidele tulla. Ilmselt mitte kõikide breketite puhul ei ühendata kaht metallümbrist purihammaste ümber suulae lähedal oleva jäiga metallist traadiga. Nimelt see traat on sooninud öösel keelde lõhed. Kuidas seda nüüd ravida? Lisaks segavat traat neelamist ning intonatsioon on samuti kehv. Kas need nähtused on mööduvad? Miks see traat on vajalik ja kui kaua seda tavaliselt kasutatakse?
Kas haigekassa hüvitab ainult tavalised metallbreketid või on ka teisi võimalusi, näiteks kui valida iseligeeruvad ja läbipaistmatud breketid(lapsele võimalikult vähem häirivad ja effektiivsemad), siis osaliselt tasuksin lapsevanemana. Kas selline väljavahetamine on mõeldav ja millal oleks selleks esimene võimalus, va arsti visiidiaeg.
Ette tänades, murelik lapsevanem
Kirsten Nigul vastas (2009-04-16 10:04)
Kahe võru külge kinnitatud traadi puhul on ilmselt tegemist palatinaalkaarega. See on vajalik, et säilitada ülemiste tagumiste hammaste asendeid ja vältida nende liigset ette kaldumist. Kui kaar on suulae lähedal, ei tohiks ta hõõruda ega keelt takistada. Palatinaalkaart kantakse enamasti kogu breketravi vältel. Haigekassa tasub kõige lihtsamate metallbreketite eest. Iseligeeruvad ja keraamilised breketite kasutamisel tuleks vahe kompenseerida lapsevanemal. Kui ühed breketid on juba Haigekassa kulul paigaldatud, siis Haigekassa sama teenuse eest enam ei maksa. Soovides välja vahetada juba suus olemasolevad breketid, tuleks lapsevanemal tasuda kogu breketite maksumus ise.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.