Küsimus nr 4123

Liisa küsis (7. märts 2009)
Tere

Mu 6-aastasel pojal tulid paar kuud tagasi alla kaks keskmist hammast - jäävhambad. Üks seal asunud piimahammas tuli ise ära ja teine tõmmati välja, kuna jäävhambad mõlemad juba kasvasid tagapool. Tema piimahambad on säravvalged, veatud, ei ühtki auku, laiku vms - perfektsed. Laps peseb hambaid väga hoolsalt hommikul ja õhtul. Ma olen teda õpetanud seda tegema ja talle meeldib ja ta mõistab selle vajalikkust. Suur on mu imestus, sest avastan, et need uued kaks jäävhammast all keskel pole sugugi valged ja läikivad nagu piimahambad.
Üritan kirjeldada: tunduvad tumedamad (pruunikamad?), kuidagi krobelised. Lisaks pole nad hetkel ka veel õiges kohas, vaid tagapool. Ilmselt tingituna sellest, et piimahambad polnud õigeks ajaks ära tulnud. Märkan, et nad ajaga liiguvad küll õigematele positsioonidele, kuid ... Muret teeb just see värvierinevus. Nagu oleksid hammastel õrnad vaod ja need vagude sisemused pruunikad. Nagu oleks mingi kiht neil hammastel peal ... Palun avaldage arvamust - millega võib tegu olla? Hambaarstile läheme ka muidugi, aga oleks hea kuulda ka siinse spetsialisti arvamust.

Parimate soovidega,
Liisa
Terje Altosaar vastas (2009-04-02 08:40)
Tere Liisa
Põhjusi võib olla mitu. Käige ikka oma hambaarsti juures. Mina võin virtuaalselt ainult arvata.
*) Teie lapse jäävhammastel võivad olla jäljed kunagisest traumast piimahammastega. Ehk piimahamba juured on trauma ajal olnud kontaktis püsiva hamba algega. Sellest kokkupuutest tekkivad jäljed püsivatele hammastele.
*) Samas võib olla tegemist fluoriidi kahjustusega. See eeldab, et olete vahepeal kolinud ja joogivee fluoriidide määr on muutunud.
*) Võib ka olla hamba arengu häire.


Vara veel muretseda. Kuulake mida teie hambaarst arvab.
Jõudu
Terje

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa