Küsimus nr 3926

Maarika küsis (20. nov 2008)
Küsimus lõualuu operatsiooni kohta.

Millised ohud sellel võivad olla? Ja mis kõrvalnähud võivad olla veel peale paistetuse ja valu? Ning kaua läheb aega taastumiseks?

Kui suureks võib kujuneda maksumus, kui olen 19a.
Olen kuulnud, et praeguses majandussurutises riik eriti rahaliselt ei toeta?

Tänan tähelepanu eest! (:
Triin Jagomägi vastas (2008-11-26 10:09)
Kui hambumusanomaalia on ulatuslik, siis selle ravi eest tasub Haigekassa, alla 19 aastastel patsientidel. Lõikuse eest tasub HK.
Lõikuse korral ollakse haiglas umbes nädal ja 3-4 nädalat on suus ülakaare külge kinnitatud plastmassist operatsioonilahas. Sellel perioodil on hambad ka omavahel ühendatud kummisikutitega. Taastumise kiirus sõltub tavaliselt ikka patsiendist. Arvutiga töötada ja lugeda saab õige pea. Peale haiglast lahkumist võib julgelt ka rääkida, aga tihti patsiendid ise kardavad seda teha. Kolme nädala pärast ehk siis kui operatsioonisplint suust ära võetakse, peaks enamus olema taastunud. Paistetus on ehk paaril esimesel nädalal. Tunduvalt pikemalt jääb aga tundlikuse häire alalõuga ja see taastub väga erinevat 1-1,5 aastaga.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa