Küsimus nr 3847

Martin küsis (21. okt 2008)
Tervist. Sooviks teada, milliste meetoditega saaks hambad sirgeks Eestis?

Tean tavalistest metallbreketitest ja keraamilistest breketitest. Viimased peaksid siis olema hammastega samat värvi.

Samuti olen kuulnud ka breketitest, mis on seespool hambaid(Lingual brackets) ja "nähtamatudest" breketitest (invisalign).

Olen üpris kindel, et eestis neid nähtamatuid breketeid pole, seega mõtlen ma keraamilistele ja sisemistele breketitele…

Põhiline probleem on esihammaste sissepoole kalle ning hambavahed. Kuulsin midagi ka kõikide hammaste väljatõmbamidest ning proteesidega asendamisest, kuid pole kindel kas nii kaugele tasub minna.

Loodan kõige kiiremat ning vähe silmapaistvamat varianti.

Mida arvate/soovitate?


Sooviks veel teada tarkusehammaste kohta. Olen 18 aastat vana noormees ning usun, et tarkusehambad on hakanud vaikselt kasvama. Üleval on kõik korras ja ruumi peaks jätkuma, kuid all pole absoluutselt vaba ruumi. Ei tea kas on lõug liiga lühike vms, aga ruumi pole. Mida tuleks teha? Loogiliselt võttes kui tarkusehambad hakkavad ennast alt välja pressima kuskilt, siis läheb terve rida viltu…

Tänud ette!
Kirsten Nigul vastas (2011-05-02 10:07)
Keraamilised breketid on kõige tõhusamad ja vähemmärgatavad hambuse korrigeerimse vahendid, nende kasutamisel on Eestis juba pikaaegne ja edukas kogemus. Lühiajalised kogemused on meil ka keelepoolsetele pindadele paigaldatavate breketitega, Tallinnas on seda võimalik teha Kaarli Hambapolikliinikus.
Oma hambad on suur varandus ja väärt säilitamist, tervete hammaste eemaldamist ja proteesidega asendamist ei soovita. Hammaste asendite parandamiseks sobib ortodontiline ravi.
Enamikel inimestel süveneb alumiste hammaste ruumipuudus elu jooksul. Üks põhjus võib olla tarkusehammaste lõikumine, aga sama oluline on ka hiline alalõua kasv. Tarkusehammaste varane eemaldamine võib aidata vältida ruumipuuduse teket, aga ruumipuuduse süvenemist esineb ka nendel inimestel kellel tarkusehambaid üldse ei ole. Mitte lõikunud tarkusehammaste eemaldamine ei ole sageli näidustatud, konkreetse vajadusel peaks ikkagi otsustama hambaarst. Osaliselt lõikunud ja ruumipuuduses olevad tarkusehambad vajavad alati eemaldamist.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn