Küsimus nr 3552

Ülle küsis (16. apr 2008)
Tere!
Umbes aasta tagasi murdus alumine tagumine hammas kuni igeme piirini. Pool aastat tagasi hambaarsti külastades käskis ta mul selle nn. "kontsu" lasta välja tõmmata. Külastan regulaarselt 2 korda aastas hambaarsti, hambad on terved. Ühtki hammast siiani välja tõmmatud pole. Mul on paaniline hirm kirurgi juurde mineku eest. Kuidas on võimalik sellist hamba jäänust üldse välja tõmmata? Sirvisin hoolikalt Hambaarsti portaali, lootes leida enda juhtumiga midagi sarnast, kuid ei leidnud. Kas väljatõmbamata jätmise puhul võib tekkida veremürgistus? Taas on aeg külastada hambaarsti aga enne peaksin kirurgile visiidi ette võtma. Hirm on nii suur, kuidas selles vabaneda?

Siira lugupidamisega,
Ülle
Triin Kunsing vastas (2008-04-21 08:31)
Tere!

Igemepiirini lagunenud hamba väljatõmbamine sarnaneb üldjoontes mitte igemeni lagunenud hamba tõmbamisega, arst peab vaid valima instrumendid, mis on mõeldud juureni lagunenud hammaste tõmbamiseks. Kõik algab tuimestusest ehk süstist, et ei oleks valus. Järgneb juba hamba tõmbamine, mis võib põhjustada ebamugavat tunnet, kuid ei tohiks olla midagi ületamatut.

Kui hammas jätta välja tõmbamata on see ideaalne pesitsuspaik bakteritele. Bakterite koloonia mõjub kogu hammaskonnale ja ka organismile tervikuna halvasti. Seda võib võtta kui kroonilist põletikukollet organismis, mis võib ühel hetkel ägeneda ja põhjustada valu ja turset.

Edu soovides,

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn