Küsimus nr 3524

Tavo küsis (3. apr 2008)
Üks neli nädalat tagasi tegid igemed suuremat veritsustööd ja mingi aeg lõi üles ka palaviku. Laupäeva öösel sai külastatud ka Deniro OÜ-d, kust sain abi. Eemaldati hambakivi ja olevat vist ohustanud parodondiit. Lisaks tehti ka kaks süsti. Möödus üks kolm nädalat ja sai jälle kohvi joodud, proovitud ka alkoholi. Ei miskit juhtunud paari nädala möödudes. Nüüd aga igemed on hellad ja veritsevad natukene taas kui neid keelega puudutada.

Kasutan miskeid kreeme ka, mida sealt anti ning loputab suud rotanaki vms-ga. Lisaks ostsin ka paradontax nimelise hambapasta.

Igemed eestpoolt näivad korras olevat, hambakivi ka tekkinud pole, ent vahepeal pisut veritseb + keelega kobades oleks tagant ülemiste hammaste juures igemed tursunud.

Mida teha?, ei näe hammaste taga olevate igemete olukorda ka.

Vastust ootama jäädes,
Tavo
Terje Altosaar vastas (2008-04-09 14:16)
Parodontiidi puhul ei ravi haiguse põhjust ükski pasta, õli, vibreeriv hari jne. Parodontiit on hamba tugikudede põletik, millele eelneb alati gingiviit, iseloomulikuks on aastatepikkune igemete veritsus. Parodontiidi puhul algab taastumatu kinnituskudede kadu.

Ravi on kompleksne ja pikaajaline ning seisneb eelkõige haiguse põhjuste väljaselgitamises ja kõrvaldamises. Parodontoloogilise ravi põhiülesandeks on põletikku põhjustavate tegurite elimineerimine s.t. saada juure pind kõvaks, siledaks ja infektsioonivabaks ehk pehmetele kudedele bioloogiliselt vastuvõetavaks. Haiguse kliinilise ravi käigus eemaldatakse ladestused (st hambakivi ning katt) spetsiaalsete käsiinstrumentide ja/või ultraheliaparaadi abil.

Hambakivi eemaldataksegi nii igeme pealt kui ka igeme alt. Tegemist ei ole kõige meeldivama ravi meetodiga. Peale hambakivi eemaldamist on normaalne, et 3-7 päeva igemed on hellad ja hammas võib olle külma ja kuuma tundlik isegi 3 nädalat.

Kaugelearenenud vormi korral võib osutuda vajalikuks kirurgiline ravi, mille käigus lisaks ladestuste eemaldamisele, luuakse soodsad tingimused nende taastekke vältimiseks.

Hea ravitulemuse saavutamine ja püsimine sõltub patsiendi valmidusest muuta oma harjumusi ning soovist täita arsti ettekirjutusi ja pidada kinni regulaarse järelkontrolli ning individuaalse suuhügieeni programmist

Kahjuks jään vastuse võlgu miks uuesti igemed turses on. Soovitan pöörduda teie hambaarsti vastuvõtule põhjuse selgitamiseks.
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.