Küsimus nr 3373

Annika küsis (3. veebr 2008)
Mure suur ja tõsine - olen vaid 31-e aastane, aga hambad täitsa läbi. Peale lapsepõlvest saadud hambaravifoobia on oma töö teinud ka pärilik tegur ja 4 rasedus ning imetus perioodi. Rahaline seis on kindlasti ka veel oma rolli mänginud. Nüüdseks oleks vaja nii ülevalt kui alt iga rea viimased kolm eemaldada, seega kokku 12 hammast. Kas oleks mõeldav, et näo-ja lõualuu kirurgia osakonnas võetakse ette see protseduur üheaegselt ja üldnarkoosis ning palju läheks see maksma?? Ja kui parasjagu on mitme hamba all ka põletik, kas see võib olla segav tegur?
Triin Kunsing vastas (2008-02-22 10:19)
Kahtlen, kas näo-lõualuukirurgiasse väga lihtsalt hambaid narkoosis tõmbama võetakse. Teoreetiliselt on võimalik narkoosis palju hambaid korraga tõmmata küll, kuid praktikas rakendatakse seda väga kindlatel näidustustel. Tänapäeval on kohalik tuimestus niivõrd efektiivne, et valu ei tehta ning hambaraviga kaasnevat ebamugavustunnet peaks üritama võtta kui paratamatust ja mõtlema, et mis on vaja teha, see tuleb ka ära teha. Kui hirm on väga suur, siis on võimalik hambaarstil kirjutada välja ka rahusteid, mis tuleb enne ravivisiidi algust sisse võtta.
Kui hambajuure all on põletik ning hammast pole võimalik mingil põhjusel ravida, siis ainus põletiku ravi ongi selle hamba eemaldamine. Mida varem seda teha, seda parem.
Soovitan Teil endale leida hambaarst, kellega Te tunnete end turvaliselt ning arutada temaga on hirme ning koos leida lahendus olukorrale.


Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn