Küsimus nr 2828

Krisli küsis (6. märts 2007)
Olen 21 a. neiu ja mure selline, et mul olid alumised hambad ilusti reas, siis aga lükkasid kasvavad tarkusehambad nad suhtleiselt kokku ja üks on isegi natuke küljega ette tulnud. Tarkusehambad eemaldati 3 aastat tagasi aga nad ei ole tagasi vajunud ja mind paneb muretsema see et kui need hambad nii koos on, siis on sinna ka suurem tõenäosus auk tekkida. Ja need hambad on silmaga näha nagu oleks äärtest kuidagi õrnemaks jäänud. Kasutan iga päev hambaniiti ja need hambad on nii koos et vaevu-vaevu saan neid puhastada kasutates jõudu. Kas selleks et need tagasi läheksid ilusti ritta peaks laskma panna breketid v on ka teisi variante? Olen lihtsalt mures hammaste tuleviku pärast. Lihtsalt mõtlen, et kui ma juba vana olen ja seetõttu et õigel ajal breketeid ei pannud ja hambad seetõttu üle ühe on, siis mida ma enam neid panen .. :S
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2007-03-07 08:35)
Tarkusehammaste kasvamise ajal toimis esihammastele lisajõud, mis nad oma kohalt ära nihutas ja nii leidsid need hambad endale uue paigutuse. Pärast tarkusehammaste eemaldamist aga neile hammastele vastupidise suunaga jõudu ei teki, et nad oma kohale tagasi nihkuks (see võib toimuvad vaid minimaalselt). Seega, kui nüüd hambakaares piisavalt ruumi on, ongi õige aeg breketraviga hambad uuesti ritta seada ja tulemus peaks ka püsima. Mida kaugemale te breketravi lükkate, seda raskem on hambaid uude kohta nihutada ning seda ebapüsivam on tulemus. Konsulteerige enne ravi alustamist kindlasti mitme arstiga nii võimaluste kui hinna osas.

Mis puudutab aukude teket, siis puseriti hammaste vahele koguneb toiduosakesi tõesti rohkem. Kuid kui suuhügieen on korralik, siis pole aukude tekkimise tõenäosus suurem kui sirge hambarivi korral.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.