Küsimus nr 2672

Lii küsis (27. nov 2006)
Mul on selline mure, et ärkasin ühel hommikul üles ühelt poolt valusa lõualuu liigesega ning avastasin, et lõuad avanevad ainult umbes 2 cm laiuselt ja üldse on söömine valus. Mingit traumat ei olnud ja midagi kõva eelmine päev ei söönud. Jääb selline mulje nagu vasakult poolt oleks lõualuu vales asendis. Lõuga küljelt küljele liigutades, või rohkem avada püüdes kostus algul kõva raginat, pärast enam mitte. Hambuvus nagu ebamugav või teistmoodi ei tundu ja peale vaadates paistetust pole. Lootsin, et asi läheb ise üle, aga nüüd on juba 4 päeva möödas ja siiani on söömine valus. Kui suu niisama kinni on, siis ei ole valus. Kui lõugu rohkem lahti üritan ajada, siis hakkab vasak kõrv ja kogu selle ümbrus valutama.
Mu hambaarst kunagi mainis, et mu alumised esihambad on liiga ettepidi ja suruvad alumist lõualuud liiga taha ja soovitas breketravi. Siiani pole ma ravi teinud. Lapsest peale on mul lõualuuliigesed söömisel ragisenud ja krõmpsunud ning viimasel paaril aastal on lõualuu ka paar korda niiöelda 'lukku jäänud' st. suu jääb hetkeks lahti ja enam kinni panna nagu ei saa. Sellist olukorda nagu nüüd aga varem esinenud ei ole. Palun andke nõu, mida teha ja kuhu pöörduda. Aitäh.
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2006-11-30 13:23)
Vastab dr Ülle Voog:

Tundub, et Teie puhul on tegu hambumusanomaaliast tingitud alalõualiigese põletikulise muutusega. Ise saate ennast hetkel aidata, kui väldite suu maksimaalset avamist, sh. haigutamist ja sööte pehmema konsistentsiga toitu. Liigese piirkonda võib määrida mõnda mitte-steroidset põletikuvastast ainet (n. ibuprofeeni) sisaldavat salvi. Kuna Teil on ka varem esinenud teatavaid alalõualiigese probleemidele viitavaid episoode, n. "suu lukustumine", siis soovitaksin Teil probleemi olemuse väljaselgitamiseks ja edasiste komplikatsioonide tekke vältimiseks tulla Tartusse konsultatsioonile:
SA TÜK Stomatoloogia kliinik, Hambaproteesikeskus, Puusepa 1A, tel. 7319282
või Hambakliinik "Ode", Riia 11, tel. 7420320.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.