Küsimus nr 2627

Marja-Liisa küsis (9. nov 2006)
Tere!
Mul suur mure kolme aastase lapsega, kellel on lutipudeli kaaries ja mõned augud ka tagumistes hammastes. Arstijuures oleme käinud korduvalt, kuid abi pole me sealt saanud. Laps kardab ja ei nõustu toolile istuma, isegi minu süles mitte. Olen kuulnud oma perearstilt,et hambaid parandatakse ka narkoosi abil ja olen selle kohta küsinud ka lapse hambaarstilt, mille peale öeldi, et nemad sellist asja ette ei võta ning mina pean oma lapse nii kaugele saama, et ta tooli istuks. Pole siiani lapsega kaubale saanud.
Nüüd tuli mõte teie poole pöörduda. Elame tartus ja külastasime Tartu kesklinna stomotoloogia laste osakonda. Küsimus oleks järgmine: kas tasub pöörduda oma murega erakliiniku poole ja kui siis millise? Kas erakliiniku arstid tegelevad üldse lastega? Soovime kiiresti oma probleemile lahendust.
Teise lapsega olen targem ja rinnaga toitmise lõpetan varem. Laps sai nimelt rinda seni, kuni oli 2,6aastane ja seda just öösiti.
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2006-11-10 08:15)
Narkoosis hammaste ravi on tõesti viimane võimalus ja kuna väikelaste puhul on riske rohkem, siis on täiesti arusaadav et hambaraviasutus ei taha neid riske võtta. Selleks peab olema kogenud anestesioloog (seda aga igal kliinikul pole), et lapsele õiges koguses narkoos teha, samuti peavad olema tagatud võimaliku esmaabi tingimused. Narkoosis hammaste ravi kohta on siin varem korduvalt küsitud, samuti lapse hirmude ja lutipudelikaariese kohta, abi saab otsingust.

Mis puudutab erakliinikuid, siis ei saa kindlalt öelda, et siin mingit olulist kvaliteedivahet oleks - nii mõnigi arst töötab paralleelselt mitmes kliinikus, asutuse vahetamine ei tee veel arsti paremaks. Kindlasti on ka Stomatoloogia kliinikus piisavalt pädevaid arste ja head tehnikat. Erakliiniku vahe võib vaid tulla sellest, et visiidile on võimalik planeerida veidi rohkem aega (see aga võib osutuda tasuliseks), ehk on ka miljöö lapsesõbralikum - see kõik võtab lapselt pingeid maha.

Esialgu soovitaks lapsega asjad selgeks rääkida ja lisaks ka kliinikut vahetada - võibolla teine arst suudab lapse usalduse võita.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.