Küsimus nr 2617

Mirja küsis (6. nov 2006)
Tere!

Olen 29 aastane naine. Minu küsimus on vallast: üldhaigused (ka mure, stress) ja nende seosed hammastega.
Paar kuud tagasi tundsin silmade vahel/ ninajuurel raskust, just kummardades, aga ei teinud sellest eriti välja. Mõtlesin, et külmetushaiguse järellainetus, ehk läheb mööda...
Aeg-ajalt tuikasid hambad, aga kuna olin hõivatud tööga, lükkasin oma kohustuslikku visiiti edasi. Tööd lõpetades tabas mind omamoodi pingelangus - vasak oimukoht tuksus, kõrvades kohises, ka südamesse kiirgas valu. Telefonis konsulteerides soovitati oimukohale kompressi teha, magada ja põletiku leevedamiseks Bumax´i võtta. Nii ka tegin.

Õuna hammustades tuli (alt paremalt 6.) hamba kild ära ja läksin siis hambaarstile. 1. visiidil kild eemaldati ja auk kaeti ajutiselt vatiga. Pärast seda hakkasid valutama ka mandlid - katsudes olid need paistes (eriti parem, hamba-alune) ning enne 2. visiiti ka hammas ise.

2.visiidil selgus, et hamba juured on risti katki (sellel hambal on juurekanaleid ravitud, korduvalt) ja tuleb välja tõmmata. Juurekanaleid on ravitud veel 3-l hambal.
Kas nüüd, mil hammast enam ei ole, on võimalik, et sinna alla võib veel põletik tekkida? Mida ma saaksin teha, et seda ära hoida? Kas kõik eelnevad kirjeldatud valud võib selle mädakottidega hamba arvele kirjutada?

P.S. kevadel kannatasin samuti pikaajalist kõrvavalu. Kuna kõrvaarst midagi ei leidnud, jõudsin otsaga hambaarstile. Röntgenipilt näitas, et kõigi nelja tarkusehamba juured on kõveralt kasvanud ja võivad hakata valu põhjustama. 1-st tarkusehambast siis nii lahti saingi. Kas sellisel puhul (juured on kõveriti) on õigustatud tarkusehammaste väljatõmbamine?

Ja veel: kevadel tehtud ortopeedi visiidist selgus, et vasakus põlves on kõhrepõletik. Oletan, et võisin 2 aastat tagasi asfaldil joostes põlve ära põrutada (eks siin loevad ka ülekaal jm). Minu küsimus oleks: kas hambapõletikud võivad mõjutada liigesepõletikke ja vastupidi? Kas põletiku tekkel võib olla seos psühholoogiliste pingetega ?

Ette tänades,
Mirja
Triin Kunsing vastas (2006-11-30 08:43)
Tere,

Kui hammas on juba suust eemaldatud, siis sinna alla enam põletik tekkida ei saa kuna hammast lihtsalt pole ju enam. Peale hamba tõmbamist puhastatakse alles jäänud hambasomp hoolikalt, et ei tekiks põletikku. Kui mingil põhjusel siiski tekib põletik, siis see tekib järgnevatel päevadel peale hamba eemaldamist ja sel juhul tuleb pöörduda hambaarsti juurde tagasi, kes uuesti hambasombu ära puhastab. Kui haav on juba kenasti paranenud, siis ei ole ka enam põletiku ohtu.

Ninajuurel raskustunne viitab rohkem põletikulistele protsessidele frontaalsiinuses (luuliste seintega ruum otsmikupiirkonnas) ja on tõepoolest seotud külmetusega, mis on jäetud välja ravimata.

Tarkusehambad võivad olenevalt oma asendist lõualuus hakata kahjustama kõrvalhammast või põhjustada muid vaevusi ja sel juhul on nende eemaldamine täiesti õigustatud.

Liigespõletikud on hammaste seisukorraga väga tihedalt seotud. Krooniline põletik hambajuure all soodustab liigespõletike ägenemist ja välja kujunemist, eriti kui inimesel on selleks eelsoodumus. Seetõttu tuleb liigespõletikega patsientidel hambad igal juhul korda teha. Kui mõni hambaalune põletik ei allu ravile on hammas soovitav eemaldada.

Hambajuurealune põletik on enamasti tingitud mikroobidest, mis pääsevad juure alla läbi hambakrooni ehk siis augu hambas. Stress pole kindlasti otseseks hambaaukude tekitajaks, kuid soodustab bakteritele soodsate tingimuste tekkimist suuõõnes (nt. pidev näksimine, enda hooletusse jätmine - ebakorrapärane hambapesu, hambaarstile mitte jõudmine). Pinged igapäevaelus nõrgendavad üldorganismi ning inimene muutub vastuvõtlikumaks kõikvõimalikele haigustele.
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.