Küsimus nr 2592

brrr küsis (26. okt 2006)
Tere
Mure on selline, et alumisel hambal (36 vist) arsti sõnul oli/on juurealune põletik ja mädakolle. See väljendus selles, et hammas valutas ja peale selle oli lõua alt paistes ja valus. Lõua alt paistetas nii jubedalt, et ei saand suudki eriti lahti ja neelata oli ka juba raske. Raviks avati juurekanalid, võeti suur mädatükk välja ning jäeti hammas ja juurekanalid lahtiseks, kust siis aeg-ajalt mäda välja immitses. Nädala pärast pandi kanalitesse rohi ning pandi hammas prooviplommiga kinni. Kuid järgmine päev pidi selle taas avama, kuna hammas hakkas taas valutama ja lõua alt läks paiste. Nii on seda hammast juba kolm korda kinni pandud ja siis järgmisel päeval taas avatud, siis nädala pärast jälle üritatud rohtu panna ja prooviplommiga kinni pandud jne. See jama ühe hambaga on kestnud juba ligi kuu aega. Kas see on normaalne? Kas hammas tõesti ei allu ravile või on kasutatud minu hamba puhul vale ravimeetodit ning peaksin äkki arsti vahetama? Palun andke nõu!
Anneli Teesalu vastas (2006-10-31 10:09)
Kirjelduse põhjal järeldan, et tegu on nimetatud hamba ja hammast ümbritsevate kudede (periodont ja luukude) ägeda mädapõletikuga. Kui Teil on turses ka lõuaalune piirkond ning esineb neelamisel ebamugavus, siis on kindlasti vajalik süsteemne antibiootikumravi ehk siis vähemalt viiepäevane tabletiravi mikroobide kasvu ja arengut pidurdava ravimiga. Tegu on retseptiravimitega, mida saab välja kirjutada nii hambaarst kui ka perearst. Kui Teil esineb ka palavikku (37-37,5 kraadi või enam) tuleks antibiootikumraviga alustada viivtamatult. Vastasel juhul võib olukord muutuda ohtlikuks kogu organismile.
Vajalik on kindlasti röntgenülesvõte, et kindlaks määrata põletikukolde suurus ning sellest tulenevalt peab hambaarst otsustama, kas hammast on üldse võimalik ravida või on näidustatud hamba eemaldamine.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.