Küsimus nr 2518

katrin küsis (21. sept 2006)
Kohutavad hambavalud algasid juuni algul, siis sai mindud hambaarstile ja leitud, et ülemises esihambas on põletik. Rohi pandi sisse ja nädal aega oli täiesti valutu kuni järgmise hambaarsti külastuseni. Seal hakati tegelema lisaks veel alt tagumise hambaga, kust oli tükk ära tulnud. Algasid vaikselt uued valud - nüüd juba tagant, mitte eest, mis on aega mööda kasvanud suurteks ja laiali valgunud pähe kui ka kõrva. Valud enamuses öö-päeva ringi, vahel õrnalt, vahel on lausa kohutavad, öösiti tugevamalt. Esihammas tehti korda ja ka üks teine parandati, kuid see alt tagumine seisab endiselt rohuga. Järgmine kord hakatakse vist seda edasiravima. Hambaarst arvas, et see valu ei ole tingitud hammastest (pilti pole tehtud). Käisin nüüd lõualuu arstil - kes, tegi pildi ja ütles, et luud on korras ja otseselt mingit põletikku ka ei paista, vaid esimeste alumiste hammaste all oleks nagu väike tsüst, millest palus rääkida hambaarstile. Käisin ka neuroloogil, kes arvas, et äkki näonärvipõletik - söön rohtusid aga ei midagi. Hakkasin üks õhtu mõtlema, et äkki on kõik need valud hoopis sellest hambast, kus on rohi, kuigi see ennem ei valutanud. Kas selline asi võib võimalik olla ja mida kujutab tsüst hammaste all( pole iialgi sellisest asjast kuulnud)?
Anneli Teesalu vastas (2006-10-11 10:00)
Teie kirjelduse järgi kaldun arvama, et tegu on tarkusehamba (alumine - või ka ülemine kolmas purihammas ehk siis viimane mälumishammas hambareas) põletikust tingitud valuga. Pulpiidi ehk närvipõletiku puhul tarkusehambas on iseloomulikuks sümptomiks valu kiirgumine nii ala- kui ülalõualuusse, samuti kõrva- ja otsmiku piirkonda. Pulpiidi puhul röntgenpildil luulisi muutusi näha ei ole, küll aga on subjektiivselt olemas kuuma- või külmatundlikkus hambal.
Seega peaks hambaarst siiski suutma visiidil kindlaks teha algse valu lokalisatsiooni ning sellest tulenevalt ka edasise ravi.
Mis puutub kirjeldatavasse tsüsti alumiste esihammaste piirkonnas, siis on võimatu röntgenpilti nägemata midagi öelda. Hambaarst võiks teha sellest kahtlustatavast piirkonnast täpsustava kohtülesvõtte ehk siis väikese röntgenpildi, mille järgi saab diagnoosi täpsustada.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.