Küsimus nr 2493

Heli küsis (6. sept 2006)
Tere! Minu 20 a. pojal on üle 3-6 kuu hakanud tekkima aftoosne stomatiit(4 korda). Lapsena olid tal ka vahest mõni külmavillid kuid need läksid ise märkamatult mööda. Arsti pool oleme käinud, kõik on läbi uuritud, veri ja immuunsus on korras ja diagnoositi herpes 2. Ta on ka püüdnud võtta Valtrexi kui tunneb, et haigus hakkab tulema, kuid on kahjuks ikka natuke hiljaks jäänud sellega rohu võtmisega ja suu limaskest on ikka jälle viiruse poolt ära puretud, nii, et süüa- juua saab ainult Diclofenaci küünlaid kasutades. Mis Te arvate, kas oleks tõhus korduvat (tõesti väga piinavat) aftooset stomatiiti ära hoida kui hakata tarvitama Valtrexi tablette pikema aja jooksul 1tbl. päevas, nagu selle rohu infolehel kirjas on? Või ei pruugi see ikkagi aidata? Kui pikka aega võiks seda Valtrexi 1tbl. päevas võtma? On see ravim pikemaajaliselt võttes väga kahjulik (mürgine), näiteks maksale? Või on veel muud kindlamat vahendit, seda jubedat haigust ära hoida? Tänan Teid väga vastuse eest!
Marek Vink vastas (2006-09-08 09:08)
Ravimi info järgi aitaks pidev ravimi tarvitamine herpeseinfektsiooni puhkemist kontrolli all hoida. Kuude kaupa ravimi söömine on muidugi ebameeldiv ja ka kallis, aga tõsise häda korral vajalik.
Tõenäoliselt oleks mõistlik välja selgitada ka herpese taaspuhkemise põhjustaja ning püüda selle abil haigust kontrolli all hoida. Selleks tuleks ennast jälgida (näiteks päevikut pidada) ja selle abil välja mõelda, millise konkreetse teguri toimel viirus ägeneb. Kas selleks on külmetus, stress (näit eksam), millegi (näit tsitruseliste) söömine või midagi muud. Näiteks on üsna tavaline, et herpes ägeneb hambaarsti külastuse järgselt. Ja kui arvatavad põhjused leitud, siis saaks asükloviiri tarvitada ainult juhtudel, kui immuunsust pärssiv olukord saabumas...

Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.