Küsimus nr 2410

Triinu küsis (27. apr 2006)
Kas hambaarstil on õigus teenuse osutamisest keelduda väitega, et ma ei ole alati jõudnud vastuvõtuajale. Et tema aeg on ka raha jne. Loogiline ja saan aru. Aga kui ma ei ole ilmunud ainult kaks korda ja mul tõepoolest oli ka põhjust.
Probleem on aga selles, et jäi lõpuni ravimata üks hammas, millega antud doktor alustas, sest see hammas nõuaks veel kahte visiiti, aga tema enam mind näha ei taha. Õnnetuks teeb asjaolu,et tegemist on esihambaga, mille serva plommi ootuses ja rohu panemiseks veelgi maha võeti.
Viimasel visiidil, kus ta oma otsuse mulle rõõmsalt teatavaks tegi võttis ta ette uue hamba, mille parandamine algusest lõpuni võttis aega 15 min.
Kas tegu on lihtlabase kättemaksuga või on selleks ka seaduslik alus? Kas ma oleksin pidanud arstile pakkuma, et maksan kinni ta 20 min eeldatava töötasu, kui juhtub, et ma ei saa vastuvõtule tulla.
Hambaarst.ee admin vastas (28. apr 2006)
Ravi katkestamine arsti initsiatiivil on täpselt sama ebaeetiline kui patsiendi poolt ravile ilmumata jätmine. Lisaks arstile on paljudes kliinikutes tööl ka muu personal - hambaraviõed ja registraator, kellele samuti tuleb palka maksta. Patsient peaks oma visiidi ärajäämisest kliinikule teada andma nii varakult kui võimalik, sest siis saab samale ajale planeerida teisi patsiente. Viimasel hetkel teatamine või üldse teatamata jätmine jätab arsti töösse tegevusetu ja majanduslikult kahjuliku augu. Seetõttu on teada mitmeid kliinikuid, mille hinnakirjas on sees ka etteteatamata ärajäänud visiidi eest tasumine (200-500 kr, tasutakse järgmisel visiidil). Kui te aga oma visiidi 2 korda ära jätsite, on arsti usaldus teie vastu loomulikult kadunud. Mida väiksema kliinikuga on tegu, seda teravam see probleem on.
Mis puutub 15 minutiga hamba ravimisse, siis on see võimalik, kui kaariesekahjustus on väike ja arstile on kohe selge, mida teha. Tänapäevaste seadmete ja materjalide korral pole see liiga lühike aeg. Muidugi sõltub kõik konkreetsest ravijuhtumist, Interneti teel on raske oletada, mida konkreetselt selle ajaga tehti.
Kuna võib oletada et teie ja arsti vahel on usaldus kadunud ja soovite mõne teise arsti juures jätkata, on teil täielik õigus kaasa saada kõik oma senist ravi puudutavad dokumendid või nende koopiad (sh raviplaan edasise suhtes).