Küsimus nr 2284

Kaili küsis (12. märts 2006)
Käisin umbes kuu aega tagasi hambaarsti juures, kus soovitati välja tõmmata neljast tarkusehambast kolm. Siit tekkisidki järgmised küsimused:
1) Kas korraga tõmmatakse välja üle ühe tarkusehamba?
2) Kui palju keskeltläbi ühe tarkusehamba eemaldamine maksab?
Anneli Teesalu vastas (2006-03-15 10:02)
Kuna tarkusehambad tihti ei osale mälumisfunktsioonis ning nende hooldamine ja ka adekvaatne ravi asukoha tõttu on raskendatud, siis on tõesti näidustatud tarkusehammaste eemaldamine. Mida nooremas eas tarkusehambad eemaldada, seda kergem ja valutum on tavaliselt protseduur.

On võimalik eemaldada kõik tarkusehambad korraga. Seda teostatakse suuremates haiglates näo-ja lõualuu kirurgia oskonnas. Tegu on operatsiooniga ,mis viiakse läbi üldanesteesias. Järgneb ka mõnepäevane haiglaravi.
Saatekirja näo-, lõualuu kirurgi juurde annab kas hambaaarst või perearst. Eelnevalt peaks olema tehtud ka röntgenülesvõtted kogu hammaskonnast ja lõualuudest.

Hambaravikabinetis eemaldatakse tarkusehambaid lokaalanesteesias ehk "kohaliku" tuimestusega (tuimestussüst hamba piirkonda) ning enamasti üks hammas korraga.Vajalikud on samuti röntgenülesvõtted hammastest ja lõualuudest, et arstil oleks võimalik hinnata operatsiooni raskust.
Kui tarkusehamba krooni osa on suus näha, siis soovitaksin eemaldamist lokaalanesteesias.
Protseduuri maksumus võib olla hambaraviti väga erinev.
Samuti määrab maksumuse operatsiooni raskusaste.
Hambaravikabinetis ühe tarkusehamba eelaldamine võib maksma minna 300-1000 kroonini.