Küsimus nr 220

Hiie küsis (6. märts 2002)
Isiklike kogemuste põhjal väidan, et hambaravi foobiaga patsiente ei oodata Eestis mitte üheski hambaravikabinetis ja Eestis puuduvad vastava eriettevalmistusega spetsialistid. Oma foobiast hambaarstile rääkida on mõttetu, sellele järgneb trafaretne vastus, et hambaravi on tänapäeval valutu ja läheb puurimiseks lahti. Minul on küll ALATI valus!
Konkreetselt väljendub foobia pidevas ärevuses ja öistes hirmuunenägudes, mis algavad alates vastuvõtule registreerimisest. Eriti hulluks läheb asi vastuvõtu päeval, mil olen praktiliselt töövõimetu seedehäirete pärast ning hambaarstitoolis ei suuda ma jagu saada pidevast värisemisest. Minu foobia on kestnud ca 25 aastat ning hambad on väga halvas seisukorras. Kuhu peab pöörduma hambaravifoobiaga inimene?
Marek Vink vastas (2002-03-19 08:34)
Hambaarstikartus on tõsine probleem. Pooled inimestest tunnistavad, et kardavad hambaarsti ning ~10% ei külasta sellepärast hambaarsti kunagi. Kahjuks pole meil tõesti eriettevalmistusega hambaarste. Probleem on lahendatav kui patsient oma probleemi lahendamiseks kaasaks lisaks hambaarstile ka psühholoogi/ psühhiaatri. Foobia on võimalik kontrolli alla saada nii medikamentide ja/või psühhoteraapiaga.

Farmakoloogiliselt on võimalik kasutada rahusteid (juba õhtul enne magama minekut), naerugaasi (kahjuks ei tea ühtki seda kasutavat hambaarsti Eestis) ja üldnarkoosi. Psühholoogilistest meetoditest võiks rääkida vastava eriala spetsialistidega.

Hammaste ravimise esmaseks eelduseks on ikkagi usalduslik patsiendi-arsti suhe. Kui selline suhe tekib, on võimalik ka kõrvalise abita hakkama saada (nagu see laste puhul toimib).

Vt lisaks "Kuidas võidelda hambaravihirmuga"
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.