Küsimus nr 2190

Kristina küsis (1. veebr 2006)
Kas vastab tõele, et kui täiskasvanud inimene (24. a.) paneb endale breketid ja laseb selleks 4ndad hambad eemaldada, siis peab ta peale ravi lõppu alumiste hammaste taha kleebitavat traati kandma elu lõpuni? Ning ülemist klambrit kandma öösiti elu lõpuni? Muidu vajuvad hambad laiali ja nende vahele tekivad vahed.

Kummal juhul üldse tulemuse püsima jäämise tõenäosus on suurem, kas hambakaare laienduse puhul või hammaste eemaldamisega lisaruumi tekitamise korral?

Kuidas peale ravi lõppu fikseerivate klambrite jaoks jäljendit võetakse? Kas eemaldatakse breketid, aga sel juhul oleks hambad ilma toetuseta kuni klambrite valmimiseni päris tükk aega? Või võetakse jäljend koos breketitega, aga sel juhul kivistub savi ju breketite külge?
Triin Jagomägi vastas (2006-02-06 08:32)
Retensiooni tingimused sõltuvad algsest hambumusanomaaliast ja on iga patsiendi puhul erinevad. Alakaares kasutatakse põhiliselt kleebitud reteinerit ja mida pikemalt see seal on, seda kindlam on ka tulemuse püsimine. Hambakaar muutub tasakesi kogu elu jooksul. Tendents on sinnapoole et mida vanemaks inimene saab seda rohkem ruumipuudus süveneb. Ülakaares kasutatakse suust eemaldatavat plaatreteinerit. Reeglina saab sellest teatud aja pärast loobuda, aga kindlasti sõltub see algsest anomaaliast.
Hambakaare laiendus on ebapüsivam kui ekstraktsioonidega ravi. Ka siin pole kindlat reeglit vaid kõik sõltub laienduse ja hambumusanomaalia suurusest. Jäljendi võtmise metoodikaid on erinevaid. Juhul kui hambalabor on lähedal ja töö tehakse valmis samal päeval, saab breketid eemaldada ka enne jäljendi võtmist. Reeglina võetakse jäljend koos breketitega ja see ei sega aparaadi valmistamist.

Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa