Küsimus nr 2035

Kadi küsis (4. okt 2005)
Probleem kolme esihambaga. Kahel neist opereeriti juured ära, kui olin 11, praegu olen 24. Hammas nr 1 murdus ära 5 aastat tagasi, tõmmati välja. Kõrval terve hammas (nr 1) lihviti, paigaldati kroon, ja hambale nr 2 ka kroon (surnud hammas, juur opereeritud ja väga nõrk).Seega puuduv hammas pandi hammaste 1 ja 2 külge sillaga. Samas peale krooni paigaldamist lõi hamba 1 alla põletik, raviti läbi krooni, st tehti juureravi. Probleem aga nüüd:

Hammaste ja igemete vahele on tekkinud vahe, läheb toit äärest sisse. Eriti hambal nr 2, mis on väga kehva. Käisin arsti juures, et saaks sildu vahetada, öeldi, et hammas all liialt kehva, silda ära võttes, ei jää alumisest hambast midagi alles, sest liikuv peale selle. Tehti ettepanek välja tõmmata ja panna silmahambale sild. Mina aga ei taha enam veel üht hammast sellesse kaasata. Kuna olen nüüd töötav, teenin raha, saan võtta laenu, olen nõus tegema kulutusi, et saada korralikud hambad. Kas mul on võimalik panna nn kruvidega hambad? Probleem selles, et pole piisalt lõualuud (nii öeldi). Lähen homme taas arsti juurde, pidi panema mingi difti sisse (mis iganes see ka ei täheda), et äkki siis ikka saab proteesi korralikult pealt ära... Samas kardan hirmsalt, sest pigem las olla see veel seal (sest häirib vaid see väike vahe, naeratades pole midagi näha, pigem vahel toit läheb vahele), kui jään täitsa hambutuks.

Küsimus: mis võimalused mul on? sest hammaste juurde eemaldati 14 a tagasi, 5 aastat tagasi tõmmati üks välja. Ise olen 24.
Marek Vink vastas (2005-10-10 08:31)
Vahe igeme ja silla vahelüli alla on tekkinud hambajuure eemaldamise järgsest lõualuu kootumisest. Kõige lihtsamini lahendaks probleemi uus igemeni ulatuva vahelüliga sild. Põhimõtteliselt oleks võimalik olukord lahendada ka implantaadile toetuva krooniga. Kuna lõualuud on vähe, eeldab see ka luusiirdamist vms protseduure. Tänapäeval seab raviskeemidele piirid patsiendi maksevõime.
Konkreetse raviplaani osas tuleb kokku leppida konkreetse hambaarstiga. Kui ravilahenduste osas tekib kõhklusi, võib pöörduda konsulteerimiseks ka teiste arstide poole.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.