Küsimus nr 2022

Kaja küsis (30. sept 2005)
Lp.dr.Vink.
Käisin 23sept. Teie juures eemaldamas 2 tarkusehammast. Alumise eemaldamine oli raskendatud, tekitas suure trauma. Kasutasite töös ka laseri abi. Samal ööl viis mind kiirabi Mustamäe haiglasse suure verejooksuga, kus olin 2 ööd. Millest võis olla tingitud selline äge verejooks? Ravimitest võtsin 400ibumaxi, nagu soovitasite.
Olen lugenud, et laserit kasutades on haava veritsus just minimaalne ja siis juhtus selline asi 9 tundi hiljem. Mul on olnud mitu oppi ja mingeid probleeme pole näiteks vere hüübivusega olnud.Kaua võtab aega, et suud jälle korralikult avada saaks ja selle poole hammaste tundlikkus taastuks. Paistetust ei ole enam, ainult kaela lümfisõlm on veel valus selle poole pealt. Ette tänades!
Marek Vink vastas (2005-10-03 10:13)
Alumise hamba puhul oli tegemist horisontaalses asendis täielikult suhulõikumata tarkusehambaga, mille juured tipupiirkonnas olid erisuunalised. Kuna operatsiooni käigus tuli hamba juure ümbert ulatuslikult lõigata vähemaks lõualuud, võib operatsiooni lugeda traumaatiliseks. Lõikuse käigus ja lõppedes ebaharilikku veritsust ei täheldanud ning vastuvõtult lahkudes oli verehüübimine selgelt täheldatav. Tõenäoliselt peitub hilisema komplitseeritud verejooksu põhjus verekoaaguli lagunemises haavas tugeva suuloputamise tagajärjel. Verehüüvet võib lahustada ka kuum jook või lihtsalt suurem füüsiline pingutus.

Kuna tarkusehamba juuretipud olid väga lähedal lõualuu sees kulgevale närvi-veresoone kanalile, siis tõenäoliselt on eemaldamise käigus saanud traumeerida seal kanalis kulgev suur närv. Närvitrauma tagajärjel tekkinud tundlikkuse häire võib kesta mõnest nädalast paari kuuni. Suu avamisraskused kaovad turse alanemisega operatsioonipiirkonnas. Kirjeldatud tüsistused pole raskendatud tarkusehamba eemaldamise järel haruldased.

Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn