Küsimus nr 2018

pealtvaataja küsis (29. sept 2005)
Palun nimetage Eestis saadaolevaid hambapastasid, mis sisaldaksid kaltsiumfluoriidi (kui ilma fluorita kuidagi ei saa). Ma arvan, et teie kohus on seda teada, kui ka seda, et enamikes hambapastades leiduv naatriumfluoriid on ohtlik mürkaine.
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2005-11-01 09:12)
Sellist nimekirja ilmselt Eestis ei eksisteeri, kuna sageli pole "massidele mõeldud" hambapastade tuubidel peale särava nime ja mõne üksiku hüüdlause mingit infot selle koostise kohta. Raske öelda, kas selline infopuudus on tekitatud teadlikult või mitte.
Kindlasti teavad ka Eesti hambaarstid naatriumifluoriidi mõjusid, kuid paraku ei saa nad mõjutada otseselt suurfirmasid, kes hambapastasid maale toovad. Otseselt mürkaineks ei saa naatriumfluoriidi siiski nimetada - kõik sõltub ju ka selle kontsentratsioonist pastas. Usun et Tervisekaitseamet on siiski piisavalt kompetentne ning ei lase rahvale mürki müüa.
Päris ilma fluorita hambapastade kasutamine pole ilmselt samuti kõikjal õigustatud - ka Eestis on kohti, kus joogivee fluoriiditase on väga madal ja tuleks seetõttu hambaid veidi pasta ainete abil toetada. Kuid kindlasti on ka selliseid kohti, kus tuleks eelistada fluorivabasid pastasid.

Hambaarst.ee omalt poolt püüab patsiente nii suuhügieeni kui ravimeetodite osas harida võimaluste piires. Kui artiklite rubriigis ringi vaatate, märkate ilmselt paljude artiklite juures viiteid Biotene toodetele, milles EI kasutata naatriumfluoriidi ega ka naatriumlaurüülsulfaati.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.