Küsimus nr 197

Pille küsis (11. veebr 2002)
Tahtsin küsida kas fluorilakki saab ka apteegist või kuskil ravimite kokkuostu ladudest? Nimelt kirjutasin, et käin lapsega iga kuu hambaid lakkimas, aga kas seda ei võiks kodus teha?
hambaarst Marek Vink vastas (13. veebr 2002)
Marek Vink Kontsentreeritud fluoriidlakk on mõeldud kasutamiseks hambaravivastuvõtul ning reeglina seda käsimüügist osta ei saa. Samas olen näinud arstitarvete poes müüdavat Ukraina päritolu fluoriidlakki. Küsimuse teine pool teeb aga veidi murelikuks. Isegi aktiivse/ägeda kaariese korral ei peaks hambaid lakkima tihedamini kui korra kvartalis. Tihedama kasutuse korral ähvardab last fluoroos.

Tähtsamaks kui ühekordsed kontsentreeritud fluoriidi aplikatsioonid tuleks pidada vähese koguse fluoriidi igapäevast olemasolu. Ehk siis piisab sellest, kui kasutada iga päev fluoriidi sisaldavat hambapastat. Nimelt ei peaks hambapastat suust välja loputama (välja sülitatakse ainult liigne vaht) vaid jätma ööseks "hambaid tugevdama".
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn