Küsimus nr 1961

Marin küsis (30. aug 2005)
Tahaksin väga teada, kas on olemas selline asi, nagu on esteetiliste täidised esihammastele? Kui palju need maksavad? Kas alla 18.aastastele maksab haigekassa kinni? Kas seda on võimalik teha igas hambaravikabinetis?
Mul on üpris terved ja sirged hambad, kuid kaks esihammast on küll ülevalt koos, aga alt lähvad lahku. Breketid on liiga kallid. Loodan siiski esteetilistele täidistele :D
Kas ka miski muu moodus võib mind aidata?

Suur tänu aitamast!!! :D Päikest!!!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2005-08-31 08:49)
Väiksemaid hambavahesid on võimalik küll täidismaterjali abil esteetilisemaks muuta. Esteetiliseks täidismaterjaliks nimetatakse sellist täidismaterjali, mis on hambale väga sarnase värvuse, kõvaduse ja läbipaistvusega, mistõttu lähema vaatluseta on võimatu seda hamba oma koest eristada. Siia alla käivad paljudel juhtudel just sellised täidised, mida pole vaja hammastele asetada mitte kaariesekahjustuse pärast, vaid hamba kuju parandamiseks.
Palju mängib siinjuures siiski valgus - väga raske on valida sellist hambatäidise värvi, mis erinevates valgustes (päiksevalgus, halogeen- ja neoonvalgus jt) paistaks alati hambaga sarnane. Siin tulevadki välja nii materjalide kvaliteedi kui arstide oskuste erinevused.
Alla 19.aastastele maksab Haigekassa kinni igasugused täidised - selleks peab ravil käima kliinikus, millel on Haigekassaga leping.
Kui hammaste vahe ületab 1 mm, on ilmselt vajalik siiski breketravi kasuks otsustada - konkreetse ravimeetodi saab teile välja pakkuda hambaarst, kes olukorda oma silmaga näeb.