Küsimus nr 1936

Elina küsis (23. mai 2005)
Lugesin artikleid valgendavatest hambapastadest ja kõlama jäi toon, et need ei mõju ja on kahjulikud ning hambaarstid neid ei soovitata. Neid on suhteliselt palju müügil ja kas tõesti, kui nad on nii kahjulikud, lastakse neid nii vabalt müügile? Või oleneb nende kahjulikkus ikkagi ainetest ja kogustest, mis sinna sisse on pandud? Nagu ma aru saan, mida kõrgem on abrasiooninäitaja, seda kahjulikum see hammastele on. Või kuidas? Ning seda tahaks ka veel küsida, et kuidas ise, nö tavakodanikuna, seda abarasiooninäitajat (või abrasiivseid aineid) sealt tuubi pealt üles leida? On see seal ikka kirjas?

Ette tänades
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2005-05-24 09:06)
Valgendavad hambapastad "valgendavad" kahte moodi:
1) Osad neist sisaldavad abrasiivseid osakesi, mis mehaaniliselt pigmenteerunud laike hammastelt maha hõõruvad. Sageli müüakse neid ka suitsetajatele mõeldud hambapastadena. Sõltuvalt abrasiivsete osakeste suurusest võib selline hambapasta pikemal kasutamisel suurt kahju teha, nagu ilmselt artiklistki lugesite. Abrasiivsete osakeste suurust ja arvu enamasti tuubile kirja ei panda, kuna eri pastades kasutatakse erineva kõvadusega osakesi. Selle asemel reklaamitakse pastade häid omadusi. Paraku on selliseid pastasid ja eksitavat reklaami tõesti palju.
2) Teised valgendavad hambapastad sisaldavad keemilisi ühendeid, kuid neid ühendeid on pastas niivõrd vähe, et märgatavat valgendusefekti tavaliselt ei märka. Lugege läbi varasem vastus sarnasele küsimusele: http://www.hambaarst.ee/spetsialist/1781

Nii üht kui teist tüüpi pastad võivad muuta hambad tundlikuks. Valgendavate hambapastade paradoks seisnebki selles, et efekti saavutamiseks vajavad nad mitmekuulist kasutamist, kuid samas võivad nad selle ajaga põhjustada hammastel muid probleeme.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.