Küsimus nr 1896

Liis küsis (4. mai 2005)
Kuna igalpool kirjutatakse erinevalt siis küsiks siin et kuidas 8 kuuse beebi hambaid hooldama peaks? Suus on 4 hammast (kohe ka lisa tulemas) ja sööb lisaks rinnapiimale ka 4 korda päevas püreesid/pudrusid. Apteegist on ostetud oral-b hambahari alates 4 kuust ja näpuhari. Kui pesema peaks siis kumb oleks parem? Ja mitu korda päevas peaks nii pisikese hambaid üldse pesema või kas on hammastepesu sellises vanuses üldse vajalik?
Marek Vink vastas (2005-05-09 08:33)
Hambaid võiks kohe suhu lõikumise järel puhastama hakata. Alguses on võib-olla lihtsam näpuharjaga. Ka hambaharjaga tasub lapsel võimalikult vara tutvust teha. Hambaid tuleks kindlasti puhastada enne öist magamaminekut. Kuni lapse kooliminekuni peaks hambad puhtaks pesema lapsevanem. Laps võib ka ise "harjata", aga tema käe motoorika ei võimalda neid puhtaks pesta.
Tõhus abivahend laste hammaste pesemisel on elektrihambahari. Seaduse järgi vastutab lapsevanem lapse tervise eest kuni lapse vastutusteadlikku ikka (19a) jõudmiseni.
Hammaste puhastamisest tähtsamaks tuleks pidada hammastele tervislikke toitumisharjumusi ja nakkuse vältimist. Kaariesenakkuse "värav" on tavaliselt 18-30 elukuul.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.