Küsimus nr 1762

Sirje küsis (22. märts 2005)
Tere,
Vabandan juba ette pika ja väga spetsiifilise küsimuse eest .
Mul on diagnoositud haigus või probleem mis kannab inglise keeles nimetust temporo mandibular joint dysfunction. Haigusnähud ägadas faasis on pidev pingetunne lõualuude piirkonnas ja kaela ülaosas, seljavalud, esinevad neelamisraskused, südamekloppimine ja on raskusi magamisega. Need nähud on tekkinud peale hambaarsti juures käimist ja täidis(t)e panemist kui on täidisega muudetud hamba kuju ja seetõttu ilmselt ka hambumust. Mul on terve elu jooksul olnud lihaspingeid, aga seda, et nende tekkepõhjus võib olla hambumus teadvustasin kui mulle pandi tagumisele hambale täidis, mis oli hamba tagaosas (tagumised kömbud) tunduvalt madalam kui enne seal olnud hammas. Lõualuud hakkasid hammastele uut asendit ja toetuspinda otsima ja mõne aja pärast tekkisid pinged kaelas, mis kadusid ära alles pärast seda kui täidist juurde pandi ja ülemise hambaga tekkis kokkupuutepind. Samal perioodil pandi ka mitmeid teisi täidised tagumistele hammastele, nii et pingete vallandaja oli üks hammas, aga põhjuseks võis olla ka eelnevad täidised teistele hammastel. Samas möönan, et üks osa on kindlasti stress.
See toimus kui olin ca 20-aastane.

Olgu öeldud, et mul on sügav hambumus.

Ca 25-aastasena vallandus see probleem uuesti ja väga raskel kujul st. pandi mitmeid täidiseid ja lõualuudes tekkisid tohutud pinged. Samas ei lasknud tekkinud stress ja kestvad pinged täidiseid hiljem sobivaks teha ja hambad otsisid pidevalt asukohta nö rahuasendit.
Lahenduse tõid tookord lõpuks hambumuskaped, mida kandsin öösiti ja omaalgatuslikult ka päeval. Need valmistas arst, kes oli õppinud Soomes. Pinged lõdvenesid ja mõne aja pärast jõudsin täidiste korrigeerimisega pingete vähenemiseni, aasta pärast ja veel mõnede täidist panemist aga olukorrani mida nimetan ideaalilähedaseks - pinged kaelas kadusid pea täielikult ja nii mitmeks aastaks.
Rahuseisundit ei muutnud ka mõne uue täidise panemine vahepeal, arvan põhjus on selles, et kandsin enne arsti juurde minekut kapesid ja pingeteta lõualuud tundsid lihvimisel ära õige kõrguse.

Nüüd olen jälle olukorras kus pinged kaelas ja muud kirja alguses mainitud sümtomid.
Vanad kaped on muutunud kasutuskõlbmatuks, aga arsti asukoht, kes tookord kaped valmistas on mulle teadmata.

Palun soovitage mulle spetsialiste Tallinnas kes oskavad kapesid valmistada ja on antud probleemiga kokku puutunud.
Palun mitme spetsialistide kontakte, et saaksin endale sobiva valida, kellega saavutaks hea kontakti.

Oleksin väga tänulik, kui annaksite vastuse võimalikult kiiresti.
Ette tänades
Sirje


Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2005-03-23 08:29)

Vastab TMJ spetsialist dr Ülle Voog:

Alalõualiigese probleemidega patsientide konsultatsioon ja ravi toimub Tartus SA TÜK Stomatoloogia Kliiniku Hambaproteesikeskuses, Puusepa 1A (tel 7319-282) ja hambakliinikus "Ode", Riia 11 (tel. 7420-320). Konsulatsioonile tulles võiks võimalusel eelnevalt tehtud röntgenpildid (ja ka kaped) kaasa võtta.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.