Küsimus nr 1721

kati küsis (4. märts 2005)
Olukord on järgmine: üks esihammas on trauma tagajärjel juba ammu eemaldatud, selle kõrval olev (mitte esihammas, teine) on suretatud ja viilitud, kuid hambakroon alles, kolmas on juureni maha viilitud, tiftiga ja kokkuvõtteks on nende kahe hamba peal sillaga hambakroonid (seega kolmene, sest esihmba asemel ka). Nüüd on aga seal kusagil vist juurepõletik, sest aeg-ajalt valutab, näpuga katsudes ige ja koguni nina piirkond valulik, tuleb sellist spetsiifilist kõdunevat haisu. Ibuprofeen on olukorda leevendanud, kuid selge on see, et ei lahenda. Olukord paistab üsna nutune olevat. Mis nüüd siis saab?
Esiteks, kus on võimalik sellist sillaga metallokeraamilist hambakrooni (kahe hambajuure küljes) maha võtta? Kas on selliste nähtude korral lootust, et saab veel ravi teha või ootavad ainult tangid? Ja kui on, siis kuidas ma ometi ilma esihammasteta vahepeal olen, tööl käin? Ja kui näiteks ei saa ravi teha või on olukord nii lootusetu, et ei allu ravile ning tuleb need juured välja tõmmata ja suulaega protees teha, siis kui kaua tuleb vahepeal ilma esihammasteta olla (see tundub talumatuna !!!!). Ja veel, kas seda metallist tifti on ka võimalik juure seest kätte saada, et näiteks juurt ravida?
Kus Tartus tegeldakse metallokeraamiliste sildade mahavõtmisega, raviga ja proteesimisega?
Marek Vink vastas (2005-03-09 14:28)
Patsiendi jaoks tõeliselt keerulisena tunduvaid probleeme lahendavad pädevad hambaarstid rutiinselt oma igapäevatöös. Juurepõletiku raviks ei ole vaja silda maha võtta. Läbi krooni puuritud väikese ava kaudu on võimalik juureravi protseduur edikalt läbi viia. Tihvtiga hambale pole tavapärast juureravi vajalik või võimalik tehagi. Tihtipeale on mõistlikum põletikukolle lõualuust puhastada kirurgilise operatsiooni teel läbi igeme ja lõualuu. Sellist operatsiooni nimetatakse juuretipu eemaldamiseks. Ja isegi siis kui sild on vajalik mingitel põhjustel eemaldada (see koputatakse lihtsalt maha), valmistab patsiendist hooliv hambaarst samal visiidil selle asemele ajutise plastmassist silla, kuni uue raviplaani elluviimiseni.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn