Küsimus nr 172

Kirsti küsis (21. jaan 2002)
Kui olin rase, olid kõik mu hambad "lahti" ja tundus, nagu oleks kõik hambad valedes kohtades. Nüüd on hambad ilusasti kinni, ei loksu, kuigi viltu nad jäidki. Mulle tundub, et hambad jäidki valesti suhu. Lisaks ragiseb mul lõualuu suu avamisel - kõigepealt raksub vasak pool ja siis parem, lõug teeb samal ajal ebaveeldiva jõnksu paremalt vasakule. Kui mul tõmmati välja ülemist tarkusehammast, ei saanud ma enam suud kinni enne, kui arst raksuga mu lõualuu "paika" pani. Palungi teavet:
1. Mida sellise raksuva lõualiigesega peale hakata?
2. Mida teha selliste "mitte õiges kohas olevate" hammastega (purihambaid kokku pannes on lõikehammastel ebamugav, üks ülemine I hammas on viltu )?
3.Olen 30-aastane, kas tasub veel minna ortodondi juurde?
4. Kas kaelalihaste pinge ja talumatud peavaluhood (alates 17-ndast eluaastast) võivad kuidagi eelnevate kaebustega seoses olla?
Triin Jagomägi vastas (2002-02-06 08:46)
Hormonaalse tasakaalu muutumine organismis võib mõjutada ka hammaste kinnituskudet. Samas valehambumus ja tekkinud eelkontaktid võivad põhjustada probleeme liigeses ja tekitada ka pingepeavalusid. Naksumist liigeses võib põhjustada ka trauma või liigselt avatud suu hambaekstraktsioonil jm.

Hambumusanomaaliate ravi on võimalik igas vanuses. Konkreetse raviplaani koostamiseks peaksite pöörduma ortodondi vastuvõtule.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa