Küsimus nr 165

Kirsti küsis (14. jaan 2002)
Olen 30-aastane naine, peale laste sündi on hammastes parandatud juba hulk auke. Tahame veel ühte last, nüüd küsimused.
1. Mida teha, kui vaatamata laitmatule hügieenile hambad lagunevad ( kaaries )? Eranditult kõik plommid on korra välja kukkunud ja uuesti puuritud-parandatud.
2. Kas on tõsi, et kui väikelapse lutt-lusikas jne esimese kolme eluaasta jooksul ei puutu kokku nende bakterite või pisikutega, mis kaariest tekitavad, siis sellel lapsel ei tulegi elus kunagi kaariest ( lugesin seda kusagilt )?
Tänan vastuse eest
Marek Vink vastas (2002-01-17 08:48)
1. Üks võimalus on, et saadud ravi kvaliteet pole kõige optimaalsem olnud. Restauratiivse ravi eesmärk peaks olema ikkagi hambad ükskord nii korda teha, et edaspidi piirduks asi vaid iga-aastaste kontrollvisiitidega. Ja muidugi tuleb ravikuuri käigus välja selgitada ja elimineerida haiguse põhjused. Kaaries on ennekõike ebatervislikust käitumisest põhjustatud haigus.

2. Kaaries on maailmas enimlevinud nakkushaigus. Nakatumine toimub süljekontaktist. Nakatajaks on tavaliselt lähedane pereliige, kas toitmise (lusikas, lutt jms) või suule suudluse läbi. Kord hammastele kinnitunud bakteritest pole võimalik vabaneda enne kui eemaldatakse suust viimane hammas. Mida hiljem nakkus saadakse, seda tugevamini on lapsel välja kujunenud oma suu püsifloora ja tulnukbakteril on sinna raskem koloniseeruda. Sel juhul on ka tõenäolisem, et antud inimesel hambakahjustusi ei esine.
Hambaaukude tekkimine sõltub ka sellest, milline ("kui kuri") pisik nakkusega saadakse. Mitte kõik sama perekonnanime kandvad bakterid ei ole ühesuguse "aukude tekitamise" võimega. Kui pisikud on kord suus, siis saab nende arvu seal vähendada adekvaatse suuhügieeniga (= õige harjamise tehnika + abivahenditega hambavahede puhastamine). Korrapärane toitumine annab hammastele võimaluse kaha
toidukorra vahepeal "paraneda" (taasmineraliseeruda). Hambavaaba vastupanuvõimet pisikute happerünnakutele saab tõsta fluoriidipreparaatidega.

Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn