Küsimus nr 1599

Tiia küsis (20. jaan 2005)
Tere, minu 12 aastasel pojal diagnoositi väärhambumus (alumised hambad kipuvad puseriti kasvama ja oleks vaja alumist lõualuud ettepoole saada). Aasta tagasi hakkas laps kandma hambaklambreid aga nüüd läksid klambrid suus katki st. tükk murdus plaadi küljest ära. Raviarst ütles kõigepealt, et niimoodi lähevad nad katki, kui neid taskus kanda aga see pole tõsi, sest laps kandis neid tõesti korralikul ja võttis ainult pesemis ajaks suust ära. Veel lisas ta, et neid klambreid ei ole mõtet parandada, kuna need ei seisa enam suus ja soovitas meil mõelda ja lasta teha uued klambrid siis kui me pole edaspidi ikka rahul hambumusega.
Lapse hambumus tõesti ei tundu hetkel väga hull, esimesed hambad üsna sirged ja alumistel kolm hammast veidi viltu. Samas ei soovitanud arst edaspidi kanda retensiooniaparaati, et tulemus säiliks või oligi kogu see aastane ravi mahavisatud raha (klambrid pole mitte odavad, et iga aasta lasta uued teha)? Kas 2 aastane garantii ei laiene hambaklambritele?
Triin Jagomägi vastas (2005-01-21 08:44)
Garantii hambaklambrite puhul on tavaliselt kokku lepitud ortodondi ja hambalabori vahel. Hambalabor parandab garantii korras aparaate, mis on katki läinud labori poolse ebatäpsuse tulemusena. Peale aastast kandmist murdunud plaat sinna alla ei käi, sest tõesti ei saa täpselt kindlaks teha, kuidas ja mis põhjustel plaat katki läks.
Kuna kirja teel ei saa täpset ülevaadet, et millisest seisust hambumusanomaaliat ravima hakati ja mida selle plaadiga täpselt tehti, siis ei saa ma teile ka täpselt edasisi juhiseid pakkuda.
Juhul kui plaadil keerati vinti ja laiendati, siis õpikutõde on see, et igast laiendamisest läheb teatud osa tagasi. Kasvutendents on ka edaspidi selline, et ruumipuudus vanuse lisandumisega võib süveneda, sest kõige suurem on alumiste silmahammaste vaheline kaugus vahetult peale hammaste suhu lõikumist.
Reeglina oma praktikas alumise ruumipuuduse raviks suust eemaldatavat plaataparaati mina ei kasuta. Juhul kui ruumipuuduse ravi käigus planeerin hammaste kallet suurendada või kaar muutub ravi käigus laiemaks vajab see retensiooni peale aktiivse ravi lõppu, et tulemust säilitada. Kuna ei tea täpselt ravi käiku, siis võib tegemist olla hoopis teise disainiga aparaadiga ning teiste ravieemärkidega ja siis võib tulemuse säilitamise võimalused ka eelkirjutatust erineda.
Alalõualuu ette nihutamiseks kasutatakse tavaliselt funktsionaalsete aparaatide gruppi kuuluvat aparaati (palju eri vorme).
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.