Küsimus nr 1485

Mai küsis (24. nov 2004)
Tean, et Eestis ei ole veel spetsiifilist ravi halitoosile. Kas teil on infot selle kohta, kas siiski on võimalik midagi efektiivset ette võtta kohalikes oludes. Kuna olen meeleheitel (arst ütles täna, et selline olukord võib eluks ajaks vaevama jääda ja kirjutas mulle antidepressandid), siis olen teinud netiuuringuid ja USA- st on võimalik tellida ravimeid halitoosi elimineerimiseks, ent kas te arvate, et need võiksid toimida?
Seal on erakliinikud halitoosi raviks, mis väljastavad abivahendeid koduseks tarbeks. Kodulehekülgedel on küll väga innustavad kasutajate kommentaarid, ent kas neid võiks uskuda?
Võib-olla teil on infot selle kohta enne kui ma tellima hakkan.
Ette tänades,
mai
Terje Altosaar vastas (2004-11-29 09:21)
Häirival või ebameeldival hingeõhul võib olla mitmeid põhjusi. Soovitaksin enne ravimite tellimist välja selgitada põhjus. Kahjuks tuleb tõdeda, et paljud halva hingeõhu eemaldamiseks mõeldud ravimid on ainult kosmeetilise toimega ja sageli isegi nende pidev kasutamine võib olla hammaste ja suu tervisele kahjulik. Soovitan ka pöörduda perearsti ja parodontoloogi vastuvõtule.

Halitosise ja foetor ex ore termineid kasutatakse ümbrust häiriva halva hingeõhu iseloomustamaks. Halb hingeõhk võib tuleneda füsioloogilistest ja patoloogilistest muutustest suuõõnes ja mujal organismis. Tekkepõhjuste alusel jagatakse halitosis tüüpideks:

• oraalne halitosis (suust)
• tsirkulatoorne halitosis (vereringest)
• respiratoorne halitosis (hingamisteedest)
• digestiivne halitosis (seedimisest)

Suuõõnest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on mikroorganismide poolt tekitatud mäda ja seda esineb eriti igemepõletiku ja parodontiidi ajal. Põletikuliste protsesside korral, gingiviit ja parodontiit, lõhna intensiivsus võib olla tähelepanuväärselt suur. Soovitan kontrollida parodontoloogi juures Teie igemete seisukorda. Hammaste pesemisel või hambavahede puhastamisel ei tohiks veritsust olla. Ka ei tohiks unustada et kõige olulisem on õhtune hammaste pesu. Kui õhtul pesemine ununeb või on harjumus pesta hambaid hommikuti (muutke harjumust) siis on ärgates halb hingeõhk.

Vereringest tulenev halb hingeõhk on näiteks diabeedikute probleem. Hingamisteedest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on tihti pikaajaline alkoholi tarvitamine ja seedetraktist tulenev halb hingeõhk võib olla tingitud näiteks küüslaugust. Sammuti hiline söömine (peale 18.00) võib olla halva hingeõhu põhjustaja.

Kõikidel inimestel, olenemata kudede tervislikust seisundist, on hingeõhk halvasti lõhnav hommikuti, kuna süljeeritus une ajal on väike. Lõhn muutub veelgi ebameeldivamaks suukuivuse, aromaatsete söökide ja paastumise kokku langemisel. Erilised suuhügieeni võtted - hammaste harjamine, hambakivi eemaldamine ja pastapuhastus, keele harjamine - vähendavad halba hingeõhku. Hingeõhu iseloom vahetub ka päeva erinevatel aegadel. Seda mõjutab eelmisest söögikorrast möödunud aeg ("näljaaste"), vanus ja naistel menopausi algamine. Patoloogilised lõhnad on intensiivsed, püsivad ja teatud olukordadele iseloomulikud. Näiteks ureemia-haigetel amiini-/ammoniaagi- ja diabeedikutel atsetoonilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on abiks süsteemsete haiguste diagnoosimisel.

Sarnaseid kaebusi suus võib tekkitada ka süljeerituse vähenemine e. kserostoomia. Kserostoomia on sageli seotud süsteemsete haiguste, ravimite (mainisite et kasutate antidepressante) ja radioteraapiaga. Samuti põhjustab suukuivust suitsetamine, suu kaudu hingamine, paastumine, anorexia nervosa, labiilne deabeet, hormonaalsed põhjused, autoimmuunsed haigused , reumatoid artriit, masendus, halb toitumine, stress, pea ja kaela piirkonda saadud kiiritusravi. Suukuivust põhjustavad ravimirühmad on teatud südame- ja vererõhuravimid, sütostaatikumid, astmaravimid, antihistamiinid, psühhofarmakonid, parkinsonismi ravimid, uinutid ja lihaseid lõõgastavad ravimid.
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa