Küsimus nr 1298

Leelia küsis (24. sept 2004)
Mul on probleem ebaühtlase hambareaga (nii ülemise kui alumisega). Käisin ortodondi vastuvõtul ja selgus, et kuna mul on lühikesed hambajuured, siis võib sellest tekkida probleem breketite ravi korral, sest hambad võivad lahti minna ja seetõttu tuleb ravi katkestada. Kuna breketite ravi on suhteliselt kallis, siis katsetama hakata väga riskantne (sest pean selleks ka vähemalt ühe hamba laskma välja tõmmata).
Küsimus: kuna kõige rohkem mind ennast häirivad esihambad, mis teistest ettepoole hoiavad ja veidi üksteise peal on, siis kas on võimalik ka nt operatsioon vms olukorda parandada?
Ette tänades!
Triin Jagomägi vastas (2004-09-28 10:20)
Täiskasvanud inimestel on hambumusanomaalia raviks enimkasutatavaks aparaadiks breketaparaat. Lühikeste juurte puhul on ühesuguse riskiastmega kõik ortodontilised aparaadid. Kirurgiliselt hammast ühest kohast teise lihtsalt ei tõsteta. Esteetilist hambumust on võimalik saada ka erinevaid proteesimise võimalusi kasutades (kroonimine, laminaadid jne). Suure hambumusanomaalia puhul, aga pole neist võimalustest palju abi. Kui otsest põhjust ei leie, miks hambajuured lühikesed on (trauma, üldhaigused), siis tõenäosus komplikatsioonideks ei ole väga suur.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa