Küsimus nr 1239

Evi küsis (23. mai 2004)
Arsti süül ebaõnnestus mitteväärismetallist valatud alumine sild (läheb arsti kulul ümbertegemisele). Silla paigaldamise käidus rikuti ka mu ülemine sild (lihviti hambakuld auklikuks). Kuna sild oli vana ja ma planeerisin selle paari aasta pärast välja vahetada, siis ma pretentsiooni selle kohta esitama ei hakanud. Raviplaani kohaselt leppisime kohe algul kokku, et paigaldame mitteväärismetallist sillad, kuna tööde maht on suur ja metallokeraamika jaoks ei jätku mul lihtsalt raha. Arsti poolt on mulle paigaldatud juba üks 4-osaline mitteväärismetallist sild ja selle silla kohta on mul ainult kiitvad sõnad. Pärast ebaõnnestunud silda on arsti edasine käitumine muutunud kahtlaseks. Esiteks ta veenis mind poole ravi pealt tungivalt raviplaani muutma ja tegema järgmise silla metallokeraamilise, väites nüüd järsku, et te olete ikka noor inimene, ja et teil jääb naeratades näha, et teil on mitteväärismetallist sild. Võin väita, et see ülemine sild, mida mulle praegu valmistatakse, jääb palju vähem paistma kui see alumine sild, mis mul juba korralikult suus on.Mul on tekkinud kahtlus, et arst kuritarvitab minu usaldust ja kasutab seda,et ma nõustusin, (kordan veelkord, pärast tema tungivat soovitamist), andma nõusoleku valmistada metallokeraamiline sild.
Teiseks ei hakatud tegema ümber arsti süül ebaõnnestunud silda, vaid põhjendati, et meditsiiniliselt on õigem alustada ülemisest.
Siit ka lõpuks küsimus: kas on metallokeraamilise silla valmistamise käigus praktiliselt võimalik mind petta, kasutades ülemise metallokeraamilise silla valmistamisel odavamaid materjale, ja katta selle arvelt kas või osaliselt alumise ebaõnnestunud proteesi ümbertegemise kulud? Nagu ma aru saan, peab arst ümbertehtud silla materjalid oma taskust kinni maksma. Kuidas on mul võimalik enne silla paigaldamist veenduda, et silla valmistamiseks kasutatud materjalid vastavad nii kvaliteedilt kui ka mahult metallokeraamilise silla valmistamise nõuetele?
Teid ette tänades Evi
Marek Vink vastas (2004-05-25 08:53)
Virtuaalselt on üsna võimatu pakkuda lahendust olukorrale, kus patsient on põhimõtteliselt kaotanud usalduse oma arsti vastu. Sellised arusaamatused tuleks arsti ja patsiendi vahel kindlasti lahendada enne, kui alustatakse kalli ja keerulise proteetilise konstruktsiooni valmistamist. Ja kui vastastikku küsimustele vastust ei leita, võib patsient alati käia enne proteeside valmistamist konsulteerimas teise hambaarsti vastuvõtul võimalike erinevate raviplaanide ja maksumuse kalkulatsioonide osas.

Metallide kohta on küsimusest raske aru saada. Nii täisvalu(metallist) kui ka metallokeraamilisi kroone/sildu saab valmistada nii vääris- kui ka mitteväärismetallist. Täisvalukrooni ja metallokeraamilise krooni erinevus patsiendi jaoks seisneb selles, et üks paistab suus üleni metallist ning teine imiteerib hambavärvust. Metallokeraamiline kroon on tehniliselt keerukama valmistusmeetodi tõttu kuni kaks korda kallim. Väärismetallist valmistades lisandub lisaks kulla hind (hetkel umbes 300 krooni gramm). Erinevaid metalle suhu panna ei tasuks, sest võivad ilmneda galvanisminähud.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutusega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.