Küsimus nr 1178

Helerin küsis (22. apr 2004)
Ootan last ja hambad hakkasid lagunema sest ajast kui rasestusin. Sooviksin teada kust saab odavamat ravi oma hammastele, sest ega mulle kui noorele üksikemale ei sobi hirmkallis hambaravi. Kui keegi oskab vastata, siis pakkuge mulle erinevaid asutusi, kus hambaid ravida mõistliku hinnaga ja Tallinna piires.
Kui teha tuimestus või midagi sellist, mis valu vähendaks või üldse võtaks, kas oleks see kallim kui ilma. Ei kannata valu ja kardan hambaarste - üleüldse olen täielik dentofoobik ja eluaeg olnud.Tahaks ikkagi abi, sest hambutuks ka jääda ei taha. Appi!
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2004-04-23 08:44)
Hambaarst.ee ei soovita põhimõtteliselt mitte ühtki asutust ega arsti, kui just pole tegu mingi spetsiifilise raviprotseduuriga, mida Eestis vaid paaris kohas pakutakse. Samuti pole võimalik Interneti teel teile soovitada, "kust saab odavamat ravi". Nii nagu siin on varem korduvalt vastatud, ei ole hambaravi (ja üldse meditsiin) võrreldav kaubandusega ning sealsete sooduspakkumistega. Tervisel pole "tükihinda".
Seega soovitame teil uurida oma tuttavatelt, kus nemad hambaarstil käivad ja kus on olnud positiivsed kogemused. Kui nende kogemused pärinevad enam kui 5 aasta tagant, ei saa neid tõsiselt võtta, sest hambaravi on vahepeal arenenud jõudsalt valutumaks. Tänapäeval tehakse kohalik tuimestus enamiku hambaraviprotseduuride korral (kui on vähegi põhjust valu võimlikuks tekkeks) ning se on väga efektiivne, mistõttu karta ei tasu.
Tallinnas asuvad hambarvaifirmad leiate Hambaraviasutuste registrist. Rasedatale kompenseerib Haigekassa aastas kuni 450 krooni väärtuses hambaravi, kui valite asutuse, millel on Haigekassaga leping. Kindlasti tasuks arstilt enne ravi alustamist järgi küsida, kui kalliks ravi kujuneb.

-----
Vt lisaks:
· Kuidas võidelda hambaravihirmuga
· Toitumine raseduse ja imetamise ajal
· Suuõõne hügieenitoodete kasutamine raseduse ajal