Küsimus nr 1151

Märt küsis (11. apr 2004)
Paari aaasta eest sai lastud oma hambad kalliraha eest parandatud. Tagumised alumised purihambad said suretatud, närvikanalid täidetud ja valguskõvastuva plommiga täidetud.
Nüüd hambaarsti juurde minnes( teise arsti juurde), küsiti, et kus need hambad tehtud on, just kui põlveotsas kokku mötsutatud. (vihjati kehvale tööle). Röntgeni pildilt oli näha, et närvikanalid olid kahel juhul alla 3/4 täidetud, teisel kahel juhul olid vaid pool närvikanalitest täidetud, ning tekkinud oli ka väike põletik ühte juuretippu. Valutanud hammas ei olnud. Hamba korda tegemine, ehk siis juurekanli ümber ravimine läks maksma ligi 1500.-
Olen tudeng seega ei saa eriti selliseid kulutusi lambist võtta, eriti arvestades, et vaid paari aasta eest said need samad hambad samuti suure summa eest parandatud.
Küsimus: kas mul on õigus nõuda esimese korra juureravi (halvasti tehtud) ja/või uue juureravi hüvitust/kompensatsiooni, esmalt teinud raviasutuse käest?? Sellelt, kes halvasti esimesel korral tegi.
Triin Kunsing vastas (2004-04-12 22:43)
Paraku on tõepoolest nii, et hambaravi kvaliteeti pole patsiendil endal võimalik kuidagi hinnata ja võib ette tulla juhtumeid, kus ravi pole tehtud korrektselt. Samas peab hambaarstide kaitseks ütlema, et "töö toimub tellija materjalist" ning alati polegi võimalik teostada ravi ideaalnõuetele vastavalt.

Närvi eemaldamist vajavate hammaste juureravi puhul on alati risk, et juuretippu võib tekkida põletik. Põletiku tekkimise tõenäosus on seda suurem, mida ebakorrektsemalt juurekanalid on puhastatud ning täidetud. Samas ei ole kõik juurekanalid ka tipuni läbitavad.

Sõltuvalt hambaraviasutusest antakse ravitöödele 0,5-1 aastane garantii (õigemini prognoos). Kuna Teie hammaste ravi on teostatud mitu aastat tagasi, siis vaevalt, et Teile ollakse nõus eelnevat ravi kompenseerima. Samas võib muidugi oma murega eelneva hambaarsti poole pöörduda.

Vältimaks põletikuga hamba veelkordset kalli raha eest ümberravimist, soovitkasin 0,5 aasta pärast hambast pildi teha. Nii saab kontrollida, kas põletikukolle on taandunud. Kui põletikukolle on suurenenud tuleks juurekanaliravi korrata ning seda sel juhul juba garantiitööna.

--------
Vt lisaks teisi häid garantii-teemalisi vastuseid:
http://www.hambaarst.ee/spetsialist/584
http://www.hambaarst.ee/spetsialist/970
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn