Küsimus nr 1144

Annika küsis (6. apr 2004)
Mure lapse hammaste pärast. Väike tütar on 1 aasta 10 kuud vana ja avastasin, et ülemistel neljal esihambal (kohe seal üleval kus igemed lõppevad) on sellised valged triibud. Kas võib olla tegu kaariesega? Samuti ühel neist on hamba peal auk, kas võib olla tegu päris hambaauguga või on lihtsalt hambaglasuuri vigastanud? Kui tegu auguga, siis kuidas on nii väiksel lapsel võimalik seda ravida, ei usu, et sellises vanuses laps hambaarsti toolile istuks. Ette tänades, mures ema.
Triin Kunsing vastas (2004-04-09 20:34)
Ilma hammastel olevaid triipe nägemata on raske kindlat diagnoosi panna. Tegemist võib olla kaariesega, kuid tegemist võib olla ka hambaemaili arenguhäire- või fluori kahjustustega. Kui need triibud hammastel on tekkinud alles hiljaaegu, siis on tõenäoliselt tegemist algava kaariesega, mis on tingitud magusate (suhkruga joogid, mahlad) või happeliste jookide (jogurt) sagedasest tarbimisest. Sama kehtib ka hamba peal oleva augu kohta, et kui see on alles mõnda aega tagasi tekkinud, siis võib see olla tingitud kaariesest. Nii väiksel lapsel tavaliselt pole võimalik hambaid ravida ning tuleb oodata kuni laps kasvab ja lubab oma hambaid parandada. Soovitaksin täpsema diagnoosi saamiseks pöörduda oma hambaarsti poole ning see oleks ühtlasi ka lapsele esimene tutvumisvisiit hambaarsti juurde.
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn