Küsimus nr 1141

Henry küsis (2. apr 2004)
Küsisin (vt siit), millised meetmed on hambaarstile kohustuslikud nakkuste leviku vältimiseks. Täpsustan siis probleemi, nagu vastuses soovitati. Olen küsinud selle kohta ka mujalt (n. www.arst.ee), kuid ammendavat vastust pole saanud. Päris arsti vastuvõtule pole kerge saada, kuid ootan "järjekorras"...

Minu vastuvõtuaeg läks pisut üle, kuna eelneva kliendiga läks kauem aega. Seepärast pandi mind tooli istuma kohe peale eelmise patsinedi tõusmist ja siis alustati puhastamisprotseduuridega. Mina ei näinud muud, kui puuride käepidemete puhastamist lapiga. Kõik käis kuidagi lohakalt, nagu seda tehtaks moe pärast. Saan aru, et vedeliku imemise toru on plastikust seetõttu, et seda saaks iga patsiendi puhul vahetada. See aga nägi välja nagu näritud pastakaots ja mina ei täheldanud isegi selle puhastamist.
Oleks muidu selle ebameeldiva kogemuse unustanud ja uskunud, et mina olen loll ning paanitsen asjata, kuid umbes nädal peale seda tekkis mul keele alla valulik vill. Just selle hamba juurde, mida parandati ja kus puurimise ajal selle süljeimutoruga suditi. Kahtlustan, et mind nakatati huuleherpesega. Olen lugenud, et esimesel korral tekib vill suu limaskesta just sinna, kus toimus nakatumine.
Kui see paika peab, siis mida tuleks teha ja kuhu sellisest juhtumist teavitada? Kuigi herpes on levinud nakkus, on see minu silmis vastutuselt võrdne aitsi nakatamisega - ravimatu ja peab kogu oma elu sellega arvestama...
Marek Vink vastas (2004-04-07 10:03)
Kui vastuvõtt toimus nii nagu kirjeldatud, siis võib tõesti tegemist olla aseptika reeglite rikkumisega. Kui huvi ikkagi nii suur on, siis võib ka siit: http://www.hot.ee/draivalus/01.htm endale selgeks teha, kuidas hambaarst vastuvõtul käituda võiks.
Süljeimurite otsad, kaitsepõlled jms plastist ning paberist vahendid on rangelt patsiendipuhused. Ei ole tõenäoline, et keegi neid korduvalt kasutab. Seega pole eriti tõenäoline, et imutoru kaudu herpes-infektsioon saadi. Küll aga võib sellise toruga tekitatud mikrohaavas juba varasemast ajast organismis peitunud infektsioon ägedaks muutuda. Ja võib olla, et tegemist polnudki herpesega, vaid tavalise aftiga (limaskesta haavandiga), mille täpseid põhjusi veel ei tunta, kuid mille vallandavaks faktoriks võib olla ka väike mehhaaniline haav.

Kui on soov kedagi just teavitada, siis adressaadiks peaks olema Tervisekaitseamet. Just selle ameti esindajad käivad aeg-ajalt meditsiiniasutusi kontrollimas, et kõik aseptika reeglite järgi toimiks.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn